Katowice: uroczystość św. Jacka, głównego patrona metropolii katowickiej
17 sierpnia 2018 | 17:10 | kssk | Katowice Ⓒ Ⓟ
O koniecznej determinacji w postępowaniu za Chrystusem i byciu „światłem” w homilii podczas uroczystości św. Jacka, głównego patrona metropolii katowickiej, mówił ks. Jacek Błaszczok, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej. Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc.
– Być jak św. Jacek – światłem Północy, czyli tych najbardziej odległych zakątków – odległych nie tylko terytorialnie, ale często mentalnie, społecznie, bo ci, którzy odeszli od Kościoła mieszkają czasem w drugim pokoju naszego domu i droga do nich nie jest wprawdzie daleka, ale niemożliwie trudna, wyboista i wymaga często wielkiego samozaparcia, by ją przejść – powiedział kaznodzieja.
Ks. Błaszczok zwrócił uwagę, że „zanoszenia światła Chrystusa żonie, mężowi, bratu, dziecku, bywa wyzwaniem misyjnym na miarę tego, z jakim zmagał się św. Jacek i jego następcy”.
Przypomniał także, że św. Jacek cieszy się ogromnym kultem nie tylko na terenie Śląska ale również poza jego granicami. Zaznaczył, że jego podobizny znajdują się m.in. w Watykanie czy Lourdes.
Podczas Eucharystii przy ołtarzu byli obecni także dominikanie posługujący w Katowicach. – Cieszymy się obecnością duchowych braci św. Jacka w naszym mieście i życzymy im wielu lat owocnej posługi – mówił abp Skworc.
Na zakończenie Eucharystii metropolita katowicki ogłosił tegorocznego laureata nagrody „Lux ex Silesia”, którym w tym roku jest prof. Mieczysław Chorąży, zasłużony dla medycyny na Śląsku onkolog pracujący w Gliwicach.
Po Mszy św. wierni mieli okazję uczcić relikwie św. Jacka.
Św. Jacek Odrowąż jest patronem metropolii katowickiej. Pochodził z Kamienia Śląskiego. Jest pierwszym polskim dominikaninem. Prowadził misje m.in. na terenie Moraw, Czech, Polski, Rusi i Prus.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.