Szczyt Klimatyczny w Katowicach jednym z tematów obrad biskupów
23 sierpnia 2018 | 12:36 | mp | Katowice Ⓒ Ⓟ
Jednym z tematów spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze 25 sierpnia będzie zbliżający się Szczyt Klimatyczny ONZ, jaki odbędzie się w Katowicach w dniach 3-14 grudnia br. Temat ten poruszy abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. W wydarzeniu, które odbędzie się w Katowicach uczestniczyć będzie ok. 20 tys. osób ze 190 krajów, w tym politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu.
Przed kilkoma dniami, 19 sierpnia podczas pielgrzymki kobiet do Piekar Śląskich, abp Skworc mówił, że jako Kościół na Śląsku „chcemy dobrze się przygotować do „Szczytu Klimatycznego i stworzyć na Górnym Śląsku atmosferę gościnności i otwartości dla delegatów ze wszystkich państw świata”. Dodawał, że „winniśmy przede wszystkim otoczyć to wydarzenie modlitwą, aby wobec globalnych problemów, doszło – pod tchnieniem Ducha Świętego – do globalnego porozumienia w sprawie troski o nasz wspólny dom-Ziemię; aby przyszłe pokolenia nie ponosiły konsekwencji niemądrych opóźnień”.
Szczyt Klimatyczny – zdaniem abp. Skworca – to też znakomita okazja, żeby „pochylić się głębiej nad encykliką papieża Franciszka Laudato sì, spojrzeć na człowieka w całości jego warunków życia na ziemi”. Metropolita Katowicki zachęca z tej okazji, aby „grupy parafialne, osoby posługujące w parafiach, zarówno duchownych jak i świeckich katechetów, podjęły inicjatywę spotkań formacyjno-warsztatowych w oparciu o wspomnianą encyklikę”.
Abp Skworc wyjaśniał w wywiadzie dla KAI, że odbędą się też sesje naukowe na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i innych uczelniach w Katowicach. „Planujemy ponadto modlitwy ekumeniczne, a kościoły będą otwarte dla różnych grup językowych. Przygotowujemy też wspólnie z innymi Kościołami bogatą ofertę duszpasterską. Wspólnie dążymy do tego, żeby recepcja nauki papieża Franciszka z „Laudato si’” była głębsza, żeby rzeczywiście przenikała nasze myślenie, działanie i troskę o dzieło stworzenia” – dodaje.
Metropolita Katowicki informuje również, odwołując się do konferencji organizowanej przez Stolicę Apostolską w Rzymie w lutym br.a poświęconej przygotowaniom do Szczytu Klimatycznego (w której uczestniczył), że „strona watykańska oczekuje od Episkopatu Polski, że przed konferencją ONZ wyda stosowny list pasterski”. Dodaje, że przedstawił tę sugestię na zebraniu plenarnym KEP w marcu br. i zobowiązał się do przygotowania projektu takiego listu.
„Można się więc spodziewać, że jeszcze przed grudniem – może w kontekście wspomnienia św. Franciszka – wypowie się w tej sprawie cały Episkopat. Chodzi bowiem o to, aby także ludziom niezwiązanym z Kościołem, którzy przybędą na grudniową konferencję – a spodziewamy się około 20 tys. uczestników z całego świata – powiedzieć, że także w kwestiach ekologicznych Kościół katolicki w Polsce nie jest biernym obserwatorem rzeczywistości, lecz jest ważnym uczestnikiem debaty” – dodaje abp Skworc.
– Będziemy apelować do wszystkich – tych z prawej, z lewej i ze środka – o nawrócenie ekologiczne, bo do takiego nawrócenia wzywa Franciszek w „Laudato si’” – zapowiada Metropolita Katowicki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.