Zróżnicowane reakcje biskupów na list abp. Viganò
28 sierpnia 2018 | 23:39 | st (KAI) / mip | Waszyngton Ⓒ Ⓟ
Biskupi amerykańscy, chociaż różnią się w ocenie „Świadectwa” opublikowanego przez byłego nuncjusza w USA abp. Carlo Maria Viganò, wyrażają nadzieję, że zbadanie jego twierdzeń pomoże w ustaleniu prawdy.
Arcybiskup Chicago, kard. Blase Cupich, wobec którego abp. Viganò wysuwa szereg zarzutów, w wystosowanym oświadczeniu podkreśla szereg błędów merytorycznych byłego nuncjusza, takich jak mylenie sekwencji wydarzeń. Kwestionuje także „teorię spiskową” dotyczącą jego nominacji na stolicę w Chicago, podkreślając, że papież Franciszek, podobnie jak jego poprzednicy, bardzo starannie traktuje swoje obowiązki w zakresie nominacji biskupich. Na zakończenie swego oświadczenia apeluje o „dokładne sprawdzenie wielu twierdzeń byłego nuncjusza … zanim będzie można dokonać jakiejkolwiek oceny ich wiarygodności”.
Kard. Joseph Tobin z Newark wyraża szok, smutek i konsternację szerokim zestawem zarzutów …. Krytykuje błędy faktyczne, insynuacje oraz ideologię lęku zawartą w „Świadectwie”. „Wraz z Papieżem Franciszkiem jesteśmy przekonani, że zbadanie twierdzeń byłego nuncjusza pomoże w ustaleniu prawdy” – napisał kard. Tobin.
Dokument abp. Viganò krytykuje także biskup Robert McElroy z San Diego. Zarzuca byłemu nuncjuszowi kierowanie się motywami ideologicznymi, chęcią uregulowania starych rachunków osobistych, pomijanie swego udziału w ukrywaniu wykorzystywania seksualnego przez biskupów oraz nienawiść do Papieża Franciszka i tego wszystko, czego naucza.
Obecny arcybiskup Waszyngtonu, kard. Donald Wuerl stanowczo zaprzeczył, jakoby przekazano jemu jakiekolwiek informacje na temat sankcji wobec abp. McCarricka. „Arcybiskup Viganò nie przedstawił w swoim «Świadectwie» obiektywnie weryfikowalnego dowodu, że w jakikolwiek sposób zakomunikował kardynałowi Wuerlowi restrykcje nałożone na kardynała McCarricka przez papieża Benedykta XVI. W istocie «Świadectwo» arcybiskupa Viganò mówi, że tego nie uczynił” – czytamy w oświadczeniu archidiecezji waszyngtońskiej.
Natomiast rzecznik archidiecezji filadelfijskiej stwierdził, że chociaż arcybiskup Charles Chaput ma jak najlepsze zdanie o działaniach abp. Viganò jako nuncjusza, a jego posługa naznaczona była uczciwością wobec Kościoła, to komentarz na temat «Świadectwa» wykracza poza jego doświadczenia osobiste.
Wielu innych biskupów podkreśla osobiste walory i uczciwość abp. Viganò i apeluje o dogłębne zbadanie stawianych przez niego zarzutów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.