Jubileusz 200-lecia utworzenia diecezji sejneńskiej
03 września 2018 | 09:48 | ks.kz, ks.rs | Sejny Ⓒ Ⓟ
W Sejnach w sobotę i niedzielę odbyły się uroczystości jubileuszowe związane z 200. rocznicą utworzenia diecezji sejneńskiej i 43. rocznicą koronacji Matki Bożej Sejneńskiej. Honorowy patronat nad tymi uroczystościami objęli: abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Gintaras Grusas – metropolita wileński i przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy, bp Jerzy Mazur SVD – biskup ełcki oraz prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Obchody wspomnianych rocznic zainaugurowane zostały w sobotę 1 września odsłonięciem tablicy pamiątkowej dedykowanej bp. Antoniemu Baranowskiemu (Antanas Baranauskas), biskupowi sejneńskiemu w latach 1897-1902, wybitnemu poecie i językoznawcy litewskiemu, którą poświęcił bp Jerzy Mazur SVD, biskup ełcki. Podczas uroczystości, która odbyła się przy dawnym Pałacu Biskupim, obecni byli przedstawiciele społeczności litewskiej na czele z Wacławem Stankiewiczem (Vaclav Stankevič) – konsulem Republiki Litewskiej w Sejnach. Odsłonięciu tablicy towarzyszył śpiew litewskiego zespołu ludowego z miasta Onikszty (Anykščiai).
Następnie w Pałacu Biskupim odbyło się sympozjum naukowe, które poprowadził ks. dr Ryszard Sawicki, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Pierwszym prelegentem był ks. dr hab. Józef Łupiński, prof. UKSW – kapłan diecezji łomżyńskiej, historyk Kościoła. Przybliżył on słuchaczom dzieje diecezji sejneńskiej istniejącej w latach 1818-1925, skupiając się na prezentacji sylwetek biskupów sejneńskich i uwzględniając ich działalność duszpasterską, społeczną i kulturalną. Kolejny referat w języku litewskim wygłosił dr Algimantas Katilius – historyk Kościoła z Wilna, który mówił o wychowankach Seminarium Duchownego w Sejnach jako twórcach niepodległej Litwy.
Ostatnim prelegentem był prof. zw. dr hab. Wiesław Jan Wysocki, kierownik Katedry XIX i XX wieku w Instytucie Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, honorowy obywatel miasta Sejny. Temat jego przedłożenia brzmiał: „Diecezja sejneńska a Niepodległość”. Określił on Sejneńszczyznę „ziemią wiary upartej”, odniósł się do zrywów niepodległościowych, a także kwestii konfliktów polsko-litewskich, np. powstania sejneńskiego.
Z kolei w Klasztorze Podominikańskim otwarto dwie wystawy: „Dzieje diecezji sejneńskiej” i „Polskie malarstwo sakralne”. Wydarzenie to uświetnił koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii z Kowna, a było ono jednocześnie diecezjalnym spotkaniem środowisk twórczych diecezji ełckiej, a więc dziennikarzy oraz osób związanych z kulturą i sztuką.
W wieczornej Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Jerzy Mazur SVD wzięli udział bp Rimantas Norvila, biskup wiłkowyski oraz bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej.
Bp Norvila przypomniał w homilii, że wiernych zamieszkujących teren dawnej diecezji sejneńskiej łączy pragnienie, aby zachować i bronić wiarę katolicką: „Tak było w okresie zaboru carskiego, kiedy to próbowano osłabić świadomość narodową, tradycję katolicką, tak Polaków, jak i Litwinów”. Biskup wiłkowyski zaakcentował, że „w toku historii zbliżają nas idee powstania z roku 1830 i 1863, wspólna walka, wspólna obojgu narodów męka, śmierć czy zesłanie, represje po powstaniach”. Mówił, że „wspomnienie walczących i męczenników z tego okresu zachęca do szukania nie tyle tego, co nas różni, lecz tego co nas zbliża”. Zachęcał do braterskiego szacunku i pielęgnowania jedności w wierze.
Po Mszy św. odbyło się czuwanie modlitewne, podczas którego przez pośrednictwo Pani Sejneńskiej zanoszono modlitwy w jęz. polskim i litewskim. Zwieńczeniem czuwania był Apel Jasnogórski z udziałem abp. Jana Romeo Pawłowskiego, bp. Rimantasa Norvila i bp. Mazura. „Przybywamy, by złożyć Ci hołd jako naszej Matce, ale pragniemy także przez spotkanie z Tobą jeszcze bardziej przybliżyć się do Jezusa, Twojego Syna” – mówił biskup ełcki. Nawiązał też do 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła „gehennę śmierci i cierpienia ludzi i całych narodów” pochłaniając dziesiątki milionów ludzkich istnień. Bożemu miłosierdziu zawierzył ofiary tej wojny, a Księcia Pokoju prosił „o pokój w naszych krajach, w Europie i na świecie”.
Kulminacyjnym punktem uroczystości jubileuszowych była niedzielna Eucharystia, podczas której odnowioną figurę Matki Bożej z 1908 r., którą poświęcił bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski. Liturgii eucharystycznej przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski, biskup tytularny Sejn. Wzięli w niej udział przedstawiciele Episkopatu Polski, Litwy i USA: abp Lionginas Virbalas SJ – metropolita kowieński, bp Romuald Kamiński – biskup warszawsko-praski, bp Rimantas Norvila – biskup wiłkowyski, bp Witold Mroziewski – biskup pomocniczy Brooklynu i bp Jerzy Mazur SVD
Abp Jan Romeo Pawłowski w wygłoszonej homilii przywołał bullę papieską Piusa VII „Ex imposita nobis” z 30 czerwca 1818 r., na mocy której została erygowana diecezja sejneńska, czyli augustowska. Terytorialnie pokrywała się ona z gubernią augustowską, zgodnie z życzeniem cara Aleksandra I Romanowa. Biskup tytularny Sejn mówił, że celebracja eucharystyczna, w której uczestniczymy to okazja do złożenia dziękczynienia Bogu. Obecną diecezję ełcką nazwał „spadkobierczynią historycznej diecezji sejneńskiej”. Nadmienił, że cieszy się z faktu, że z woli Ojca Świętego Benedykta XVI został włączony w to dziedzictwo jako pierwszy biskup tytularny Sejn. Zachęcał do patrzenia z radością na teraźniejszość i przyszłość odnosząc się do radosnego spotkania Maryi i Elżbiety oczekujących na narodziny swoich synów. Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę mówił o wolności, która została nam dana i zadana.
Na zakończenie Mszy św. bp Mazur dokonał aktu zawierzenia diecezji ełckiej Matce Bożej Sejneńskiej. Odsłonięto również tablicę upamiętniającą 200. rocznicę utworzenia diecezji sejneńskiej, ufundowaną przez Kapitułę Sejneńsko-Wigierską. Odczytano okolicznościowe listy abp. Stanisława Gądeckiego – przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz abp. Gintarasa Grusasa – przewodniczącego Episkopatu Litwy.
Zwieńczeniem dwudniowych uroczystości była wspólna agapa i Festyn Rodzinny na Placu Dominikańskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.