Zaczyna się spotkania Kręgu Uczniów Ratzingera
06 września 2018 | 10:54 | ts (KAI) / pz | Rzym Ⓒ Ⓟ
W dniach do 6 do 9 września b.r. w Castel Gandolfo odbędzie się kolejne spotkanie „Ratzinger Schuelerkreis” – Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera. Tematem obrad tegorocznej sesji będzie kwestia „Kościół a państwo, Kościół a społeczeństwo”. Został on wybrany przez Benedykta XVI.
Główny referat zatytułowany: „Granice prawa: o metafizycznym stosunku koniecznych systemów” wygłosi Udo Di Fabio, były sędzia niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, gdzie zajmował się prawem międzynarodowym, prawem europejskim i prawem parlamentarnym. Był on również przewodniczącym Komitetu Naukowego Kościoła Ewangelickiego w Niemczech w związku z obchodami 500-lecie Reformacji. Jego badania koncentrują się w szczególności na „kulturze wolności” i sposobie jej rozwoju, szczególnie w Niemczech, z odniesieniem do wartości ustawy zasadniczej z jednej strony a globalizacji z drugiej.
Wcześniej uczestnicy spotkania odprawią Mszę św. wspólnie z kardynałem Kurtem Kochem, pochodzącym ze Szwajcarii przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Krąg Uczniów Ratzingera (Ratzinger Schülerkreis) istnieje od 1971 r. Z chwilą mianowania ich profesora w marcu 1977 r. arcybiskupem Monachium, a w 4 lata później przeniesienia go do pracy w Kurii Rzymskiej, grupa spotykała się ze swoim nauczycielem raz w roku, a główny temat dyskusji był określony przez niego. Gdy w 2005 r. kard. Joseph Ratzinger został papieżem Benedyktem XVI, na jego życzenie Krąg kontynuuje swoje prace i zbiera się w letniej rezydencji papieży Castelgandolfo. Do 2012 r. Benedykt XVI osobiście uczestniczył w tych konferencjach.
Spotkania odbywają się zawsze za zamkniętymi drzwiami. Jest to swoisty powrót do czasów, gdy obecny papież-senior prowadził dyskusje w kręgu akademickim, omawiał tematy naukowe, odpowiadał na pytania i sam je zadawał. Od 2009 r. Krąg poszerzył się o młodych teologów, głównie z krajów języka niemieckiego, ale są wśród nich także naukowcy z Meksyku, Hiszpanii, Włoch i USA. Podstawowymi warunkami przyjęcia do tego grona jest studiowanie teologii prof. Josepha Ratzingera i znajomość języka niemieckiego.
W ostatnich latach obradowano głównie nad hermeneutyką Soboru Watykańskiego II, nową ewangelizacją i rozumieniem dokumentów soborowych – między tradycją a innowacją. Tematami wcześniejszych spotkań były: „Misja wśród narodów: jej usprawiedliwienie i forma dzisiaj” (2009), „Historyczność Chrystusa” (2008) – sprawa bliska Benedyktowi XVI, który podjął to zagadnienie w swojej książce „Jezus z Nazaretu”, a także związki między nauką o stworzeniu a ewolucjonizmem (2006 i 2007) i obraz św. Piotra Apostoła w Ewangelii wg św. Marka. Rozważano też „Kwestię Boga w kontekście sekularyzacji”, teologię Krzyża, a w 2015 r. – „Jak mówić o Bogu? Kryzys wiary w Europie”. Przewodnim tematem spotkania w 2016 była „Europa w kryzysie”, a ubiegłorocznego – Prześladowania chrześcijan i męczeństwo.
Koordynatorem prac i rzecznikiem Kręgu jest 82-letni salwatorianin z Bawarii, o. prof. Stephan Otto Horn, w latach 1972-77 asystent ks. prof. Ratzingera na uniwersytecie w Ratyzbonie.
W 2008 r. Krąg Uczniów powołał do życia Fundację im. Josepha Ratzingera – Papieża Benedykta XVI. Jej kuratorium przewodniczy kard. Christoph Schönborn. Na czele Rady Fundacji stoi były rektor seminarium duchownego w Bambergu ks. Michael Hofmann, a przewodniczącym zarządu jest o. Horn. Fundacja służy badaniu i krzewieniu teologii „w duchu nauczania prof. Ratzingera” i duchowości papieża. Działa ona za zgodą Benedykta XVI, który na ten cel przekazał fundusz założycielski. W jej ramach utworzono m.in. stanowisko profesora gościnnego na uniwersytecie w Ratyzbonie.
Fundacja skupia oba „kręgi”: około 30-osobową grupę dawnych studentów prof. Ratzingera oraz krąg młodych doktorantów teologii, spośród których ponad połowa pochodzi z krajów języka niemieckiego, a pozostali – z różnych krajów, od Chile i USA, przez Francję, Rumunię i Grecję po Afrykę. Rzeczniczką tego „kręgu młodych” jest Michaela Hastatter – pastoralistka z Międzynarodowego Instytutu Teologicznego (ITI) w Trumau w Dolnej Austrii.
Członkami Kręgu Uczniów Ratzingera są głównie profesorowie uniwersyteccy (aktywni zawodowo i emeryci), w tym dwaj kardynałowie: Christoph Schönborn z Wiednia i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan Kurt Koch.
O planowanym temacie spotkania byli uczniowie – członkowie Kręgu – zawsze informują swego profesora. Spotkanie z papieżem emerytem planowane jest również i w tym roku, w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszka Benedykt XVI od swojego ustąpienia w 2013 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.