Bp Kamiński: Maryja jest Matką wszystkich mieszkańców Wołynia
08 września 2018 | 15:20 | mag | Otwock Ⓒ Ⓟ
Maryja jest Matką wszystkich mieszkańców Wołynia, bez względu na ich narodowość, wyznane, czy świadomość religijną – podkreślił bp Romuald Kamiński apelując o modlitwę w ich intencji. W parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku odbyły się uroczystości z okazji 20. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Swojczowskiej i 25. rocznicy ogłoszenia Jej patronką Otwocka.
W czasie liturgii polecano Bogu pomordowanych na Wołyniu w 1943 roku oraz ich rodziny.
Proboszcz parafii ks. prał. Bogdan Sankowski przypomniał na początku Mszy, że ci, którym udało się przeżyć ludobójstwo rokrocznie przybywają 8 września by przed obrazem Maryi dziękować za dar życia.
– Matka, którą przygarnęliśmy zobowiązuje nas do pamięci o Wołyniu i ludziach którzy tam mieszkają, bez względu jacy przybędą przez dziesiątki lat czy nawet stulecia – mówił w homilii bp Romuald Kamiński. – To zawsze pozostaną Jej strony. Tam bowiem zrodziła się Jej chwała wynikająca z uwielbienia, z modlitwy i przywiązania tamtejszych pokoleń. Ona jest ich Matką bez względu jakiego są wyznania czy świadomości religijnej. Na nas nakłada obowiązek modlitwy za nich, by zawsze szli drogami zbawienia – powiedział biskup warszawsko-praski.
Zwrócił uwagę, że prawdziwa cześć oddawana Maryi nie opiera się na słowach, ale na konkretnych czynach. – Samo podziwianie Matki Bożej jest niezwykle ulotne, można by nawet stwierdzić, że jest mało warte, ponieważ nic nie wznosi do naszego życia. Potrzebne jest nam takie zapatrzenie się w Maryję, by Jej wielkość wynikającą z całkowitego oddania się Bogu, została odzwierciedlona także w naszym życiu, byśmy przejmowali maksymalnie wiele z Jej doskonałości – powiedział.
Nawiązując do kolejnych tajemnic z życia Matki Bożej zapisanych na kartach Ewangelii bp Kamiński zachęcał do uważnego wsłuchiwania się w Boże Słowo, oraz praktykowanie postawy służby. – Jak uczył nas Jezus Chrystus, prawdziwe królowanie jest służbą innym i tego uczy nas Maryja spiesząc do swej krewnej Elżbiety. Jakże nam dziś potrzeba byśmy w tym kluczu nauczyli się patrzeć na nasze życie – mówił duchowny.
Obraz Matki Bożej do 1943 roku przebywał w kościele parafialnym w Swojczowie, gdzie odbierał kult zarówno ze strony katolików i unitów, jak i prawosławnych. Z mordu ludności polskiej w Swojczowie i okolicy wizerunek Maryi ocaliły kobiety ukraińskie przenosząc go do cerkwi. Z narażeniem życia odebrał go ks. Stanisław Kobyłecki z grupą ocalałych Polaków, i przy pomocy żołnierzy niemieckich przewiózł go do kościoła we Włodzimierzu Wołyńskim. Następnie wraz 27 Dywizją Wołyńską AK i ocalałą ludnością polską przybył do Otwocka gdzie został umieszczony w miejscowym kościele.
27 września 1993 roku, na prośbę Rady Miasta i Prezydenta Otwocka i za przyzwoleniem arcybiskupa Lwowa, ks. bp Kazimierz Romaniuk, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej w obecności swych biskupów pomocniczych dokonał uroczystego aktu zawierzenia miasta Otwocka opiece Matki Bożej.
Obraz został koronowany 8 września 1998 roku przez Arcybiskupa Lwowa, Mariana Jaworskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.