Abp Skworc: radość to jeden z owoców Ducha Świętego
09 września 2018 | 17:50 | ks. sk | Pszów Ⓒ Ⓟ
Ponad 5 tys. wiernych pielgrzymowało dziś do sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie. Przyszli piechotą, przyjechali samochodami, rowerami a nawet na motocyklach. Sumie odpustowej przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W homilii mówił o chrześcijańskiej radości oraz wdzięczności – zwłaszcza za rodziny.
– Jednym z owoców Ducha Świętego jest prawdziwa nadprzyrodzona radość chrześcijańska – która jest zawsze połączona z pokojem serca w którym przebywa Bóg. Prawdziwa i Boża radość jest przede wszystkim wewnętrzna, duchowa – mówił abp Skworc podczas homilii. Metropolita katowicki wspomniał też postać św. Urszuli Ledóchowskiej, która twierdziła, że „z pokoju serca i uśmiechu można uczynić narzędzie apostolstwa”.
Nie zabrakło odniesień do wydarzeń, które będą miały miejsce w najbliższej przyszłości w Katowicach. Abp Skworc odniósł się do organizowanego od 3 do 14 grudnia „Szczytu Klimatycznego” ONZ. Przypomniał, że jest to doskonała okazja, aby „pochylić się głębiej nad encykliką papieża Franciszka «Laudato si’»”. – Spojrzeć na człowieka w całości jego warunków życia na ziemi, tym bardziej, że jak pisze papież: „Nasz dom, Ziemia, zdaje się stawać coraz bardziej ogromnym składem nieczystości” – mówił. – Musimy uznać nasze grzechy przeciw rzeczywistości stworzonej, które ranią Stworzyciela – naszego Boga, w którego wierzymy. Trzeba nam wszystkim nawrócenia ekologicznego – dodał.
Abp Skworc w homilii mówił też o darze Bożym, jakim jest rodzina. Podkreślił, że jest ona naturalnym środowiskiem kształtowania postawy wdzięczności. – Pamiętamy i dziękujemy naszym rodzicom i wychowawcom za wychowanie i przekazanie wartości; za nauczenie dwóch podstawowych odniesień – do Boga i człowieka. Za to, że nauczyli nas trzech ważnych słów: dziękuję, proszę, przepraszam! – podkreślał abp Skworc. Podziękowania padły także pod adresem babć i dziadków. – Wiemy jak cenna to instytucja; jak pięknie i umiejętnie wychowują, przekazując system wartości, kultury i wiary – zauważył metropolita katowicki.
W II niedzielę września w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ma miejsce odpust, który w sposób szczególny gromadzi pątników z ziemi wodzisławskiej, rybnickiej oraz jastrzębskiej. Corocznie do Pszowa przybywa kilka tysięcy wiernych, aby modlić się przez wstawiennictwo Matki Bożej Uśmiechniętej. Początki osady i parafii sięgają XIII w. Potwierdzone historycznie wzmianki o parafii datowane są na połowę XV stulecia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.