Bp Kamiński: jedność małżeństwa to sprawa fundamentalna
09 września 2018 | 18:44 | Magdalena Gronek | Loretto Ⓒ Ⓟ
Jedność małżeństwa to sprawa fundamentalna. Jej brak najmocniej dotyka dzieci i młodzież – podkreślił bp Romuald Kamiński. Ponad 13 tys. osób z całej Polski wzięło udział w uroczystościach odpustowych w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa. Ich centralnym punktem była Msza św. pod przewodnictwem biskupa warszawsko-praskiego, w czasie której poświęcono nowo wybudowaną świątynię w stylu neoromańskim. Podczas liturgii dziękowano za 90-lecie istnienia założonego przez bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego Loretto i 30-lecie pierwszej pielgrzymki do tego miejsca, którą poprowadził ks. Marian Moraczewski.
– Uwielbiajmy Boga z głębi naszych serc za łaskę otwarcia nowej świątyni w czasie, gdy wiele społeczności bogatych, znudzonych, ale nade wszystko zagubionych, zamyka świątynie. Niech radość pobudzi nas do jeszcze większej odpowiedzialności za zagubionych – zaapelował w homilii biskup warszawsko-praski.
Nawiązując do listu apostolskiego Benedykta XVI „Porta fidei” wskazał na Maryję jako na najpewniejszą przewodniczkę na drodze wiary, która uczy całkowitego przylgnięcia do Boga. – Wiara pozwala nam inaczej przeżywać codzienne wyzwania. Pomaga zupełnie inaczej patrzeć na wszystko, co spotyka nas w życiu, inaczej rozwiązywać każdy napotkany problem, z zupełnie inną odpowiedzialnością podejmować każde zadanie, bo wszystko to przenika moc Boża i światło łaski – powiedział bp Kamiński. Dodał, że nie jest to już
poziom praktykowania wiary ograniczającej się do „popiołku” w Środę Popielcową, czy święconki przed Wielkanocą, który pozostawia zupełnie na boku uczestnictwo w Eucharystii, dozgonność obietnicy złożonej w sakramencie małżeństwa, kapłaństwa, czy drwiący sposób podejmowania odpowiedzialności wraz z przyjęciem każdej funkcji bądź obowiązku.
Przestrzegł przed pojmowaniem odpowiedzialności licząc jedynie na swoje ograniczone ludzkie siły. – Czego możemy spodziewać się po człowieku, który sięga po jakąkolwiek władzę, która ze swojej istoty ma być służbą, a nie ma do tego odpowiednich sił? Stąd nie dziwmy się, że owoce są małe, albo wręcz żadne – stwierdził bp Kamiński apelując, by biorąc udział w zbliżających się wyborach podjąć rozsądne decyzje. – Ta refleksja przyda się nam, by nie było kolejnych rozczarowań i zawiedzionych nadziei – powiedział.
Podkreślił, że Jezus i Jego Ewangelia powinny być wszystkim dla każdego ochrzczonego. Nawiązał również do problemów współczesnych małżeństw i rodzin. Podkreślił, że jedność małżeństwa to dziś sprawa fundamentalna. – Jedność w wierze i miłość przekłada się bowiem na wszelkiego rodzaju pomyślność rodziny. Dotyczy to bliskości ze sobą wszystkich jej członków oraz współodpowiedzialności za tworzenie dobrej atmosfery i rozwój całej wspólnoty.
Zaznaczył, że brak jedności najbardziej dotyka dzieci i młodzież. – Ilu rodziców ma wystarczająco czasu i usposobienia, aby wysłuchać swoich pociech, zrozumieć je, zaradzić w porę potrzebom, rozradować się sukcesem? – pytał biskup warszawsko-praski. Ostrzegł, że wszystkie doczesne sukcesy rodziców czy opiekunów, przy jednoczesnej porażce najmłodszych, są jedynie ułudą.
Przypomniał również o wartości świętowania Dnia Pańskiego. – Nasza siła i powodzenie zależą od tego, jak czerpiemy z życiodajnego źródła Eucharystii. Ratujmy siebie i innych – zaapelował bp Kamiński, zachęcając do jak najczęstszego przyjmowania komunii św.
Biskup warszawsko-praski nawiązał również do orędzia fatimskiego tłumacząc, na czym polega właściwe obchodzenie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W rozmowie z Łucją z 29 na 30 maja 1930 roku Jezus powiedział, że szczególnie miłe są Mu te osoby, które podejmują modlitwę jako wyraz wynagrodzenie obelg i bluźnierstw Niepokalanemu Sercu Maryi, a nie starają się poprzez nabożeństwa pierwszych sobót zapewnić sobie korzyści. – Niestety, często nasze intencje nie są szczere – zauważył bp Kamiński.
W czasie liturgii biskup poświęcił nowo wybudowaną świątynię oraz ołtarz, na którym po raz pierwszy celebrowana była Eucharystia.
Liturgię uświetnił występ katedralnego chóru Musica Sacra. W programie uroczystości w Loretto była także konferencja formacyjna o Alberta Oksiędzkiego OSPPE, film poświęcony sanktuarium oraz koncert „Uwielbienie z Maryją” wykonaniu Wspólnoty Guadelupe z Lublina.
W uroczystościach wzięli udział pielgrzymi z kilku diecezji. Najliczniejsze było grono z diecezji warszawsko-praskiej, archidiecezji warszawskiej, drohiczyńskiej, siedleckiej i płockiej. Nie zabrakło także pątników z archidiecezji gdańskiej. Niektórzy przybyli pieszo, jak licząca ponad sto osób pielgrzymka z Drohiczyna, która już po raz trzeci wędrowała pieszo do Pani Loretańskiej.
Teren pod dzisiejsze sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa zakupił w roku 1928 bł. ks. Ignacy Kłopotowski. 7 września 1928 roku poświęcił grotę z figurą Matki Bożej Niepokalanej, która stoi do dziś.
– Rokrocznie w uroczystościach odpustowych w sanktuarium bierze udział kilkanaście tysięcy osób. Pierwsi pątnicy przybyli w 1988 r. Była to trzydziestoosobowa grupa na czele z ks. ks. Marianem Moraczewskim, ówczesnym dziekanem jadowskim. Większość pielgrzymów przybywa do Maryi prosząc o potrzebne łaski dla swoich małżeństw i rodzin. Wielu wyprosiło tu dar macierzyństwa i ojcostwa. Najbardziej wymownym tego świadectwem są chrzty ich dzieci, które bardzo często odbywają się w naszym sanktuarium. Wielu pragnie również w tym miejscu zawrzeć swój związek małżeński. Niezmiernie cieszy nas więc poświęcenie wzniesionej świątyni. W czasie miesięcy jesiennych i zimowych niezwykle ułatwi nam to wyjście naprzeciw potrzebom pątników – powiedział Matka Aniceta Borowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.
Zgromadzenie liczy obecnie 221 sióstr. Posługują w Polsce, Rumunii, Rosji, na Ukrainie, w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.