„Służyli Niepodległej…” wyjątkowa wystawa w Muzeum Wojska Polskiego
11 września 2018 | 18:22 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W Muzeum Wojska Polskiego odbyło się otwarcie wystawy „Służyli Niepodległej. Wojsko Polskie 1918-1939”. Zgromadzono na niej zabytki związane z okresem II rzeczpospolitej pozyskane w ostatnich latach dzięki Ministerstwu Obrony Narodowej oraz darom od prywatnych kolekcjonerów. Wśród eksponatów znalazł się sztandar 26. Pułku Piechoty ukryty w 1939 r. w ogrodach Pałacu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej.
Wśród 1200 przedmiotów prezentowanych na wystawie znajdują się m.in. okazy broni, sprzęt wojskowy, odznaczenia i ordery, sztandary oraz mundury. Do najcenniejszych pamiątek należą czapka-maciejówka należąca do marszałka Józefa Piłsudskiego, Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari ze śladami krwi dowódcy 21. Dywizji Piechoty Górskiej gen. Józefa Kustronia, karabin samopowtarzalny „M” wz. 38 konstrukcji inż. Józefa Maroszka i sztandary 26. i 65. Pułku Piechoty. Co ciekawe, sztandar 26. Pułku Piechoty został ukryty w ostatnich dniach września na terenie ogrodów Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej. W czasie wojny sztandar pułku zaginął.
– Myślę, że ta wystawa przyczyni się do poszerzenia wiedzy na temat polskich sił zbrojnych w okresie międzywojennym – powiedział podczas otwarcia dr Adam Buława, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego. Jego zdaniem zabytki zaprezentowane na wystawie takie jak karabin przeciwpancerny „UR” czy fragmenty bombowca „Łoś” pokazują kreatywność polskich inżynierów i znakomity rozwój wojskowej myśli technicznej przerwany wybuchem II wojny światowej. Dodał, że wiele z eksponatów niesie ze sobą własną niepowtarzalną historię, jak np. wspomniany sztandar 26. Pułku Piechoty. – Oglądając te wszystkie zabytki pamiętajmy, że posługiwali się nimi ci, którzy służyli Niepodległej – podkreślił.
Głos zabrał także kurator wystawy Michał Pacut, który podziękował wielu instytucjom, które włączyły się w pomoc przy powstawaniu wystawy, jak również darczyńcom, którzy przekazali Muzeum Wojska Polskiego pamiątki po swoich najbliższych. – Mamy nadzieję, że udało nam się pokazać jak wyglądało wojsko Niepodległej, że wzbudzi ona zainteresowanie, a także zaowocuje kolejnymi eksponatami, powiększającymi kolekcję – powiedział.
W uroczystości wzięli udział m.in. ks. kmdr Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów, Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i gen. bryg. Jan Dziedzic.
Wystawę można zwiedzać do 11 września 2019 r. Patronat Narodowy nad wystawą objął prezydent RP Andrzej Duda.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.