Patenty oficerskie na odpuście ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej
13 września 2018 | 08:06 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
Jestem tutaj jako pątnik przybywający ze Lwowa i proszący o dar pokoju. Jestem tutaj jako głos sumienia wzywający do zaprzestania walki i niszczenia ludzkiego życia – mówił do zebranych w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. 12 września zakończyły się uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej. Podczas sumy odpustowej dziesięciu księży otrzymało nominację na stopień podporucznika.
12 września rzeszowianie przeżywali Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej, Patronki Rzeszowa. Z tej okazji już od 7 września w Bazylice Ojców Bernardynów odbywały się uroczystości odpustowe pod hasłem „Maryjo, dziękujemy Ci za dar niepodległości”. Przez sześć dni do Sanktuarium Pani Rzeszowa pielgrzymowali m.in. chorzy, uczniowie, członkowie Róż Różańcowych, ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz kandydaci do bierzmowania.
Główna suma odpustowa miała miejsce 12 września o godz. 18.00 w Ogrodach Bernardyńskich. Tradycyjnie w tym dniu odbyła się pielgrzymka rodzin i służb mundurowych: żołnierzy, policjantów, strażaków, służby więziennej, straży miejskiej i Związku Strzeleckiego Strzelec. Mszy św. przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, ordynariusz archidiecezji lwowskiej. Mszę św. koncelebrowali: bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski oraz blisko 50 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.
Homilię wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki. Kaznodzieja zwrócił uwagę na rolę Maryi w historii zbawienia i historii Polski. „Jesteśmy w miejscu, w którym nie powinniśmy czuć strachu, ponieważ jest z nami Matka Syna Bożego, nasza pomoc i pociecha w utrapieniu. Jesteśmy narodem, któremu króluje Maryja, i możemy być dumni, że w naszej historii zawsze mogliśmy czuć się przy niej wolnymi” – mówił. Kaznodzieja zwrócił uwagę na wierność Maryi, pytając jednocześnie zgromadzonych w Ogrodach Bernardyńskich o ich wierność Panu Bogu. „Czy nasza wierność jest podobna do Jej wierności? Czy nasz honor jest nie splamiony chwilą zdrady? Czy autentyczne jest nasze wołanie: My chcemy Boga, Panno Święta?” – pytał arcybiskup.
W nawiązaniu do trudnej sytuacji na Ukrainie abp Mokrzycki powiedział: „Jestem tutaj jako pątnik przybywający ze Lwowa i proszący o dar pokoju. Jestem tutaj jako głos sumienia wzywający do zaprzestania walki i niszczenia ludzkiego życia. Przyszedłem do Matki, aby prosić przez jej wstawiennictwo o zakończenie wojny”.
Tradycją Mszy św. w dzień Patronki Rzeszowa są liczne dary ofiarne składane przez władze Rzeszowa i województwa podkarpackiego oraz przedstawicieli różnych środowisk. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie przekazali księgę z 1005 deklaracjami abstynencji i trzeźwości zebranymi przez wolontariuszy z Rzeszowskiego Porozumienia na Rzecz Trzeźwości.
Po Komunii św. płk Mariusz Stopa, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, wręczył akty mianowania w formie patentów oficerskich księżom oraz członkom rodzin nieżyjących księży, którzy jako klerycy odbywali służbę wojskową w latach 1959-1980. Decyzją Andrzeja Dudy, prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, na stopień podporucznika zostali mianowani: ks. Stanisław Baran, ks. Marian Kondysar, ks. Józef Krupa, ks. Władysław Rogala, ks. Jan Sabat, ks. Andrzej Skupień, ks. Mieczysław Szela oraz pośmiertnie: ks. Jan Bień, ks. Jan Delekta i ks. Jan Jakubowski.
W dalszej części uroczystości biskup Wątroba zawierzył rodziny Matce Bożej Rzeszowskiej. Przedstawiciele rodzin przekazali abp Mokrzyckiemu figurę Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza. Metropolita lwowski z kolei przekazał Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej perłowy różaniec, który należał do Jana Pawła II.
Po zakończeniu Mszy św. odbył się koncert orkiestry wojskowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.