Drukuj Powrót do artykułu

Tarnów: Media o mediach z okazji synodu i Dnia Środków Społecznego Przekazu

15 września 2018 | 12:53 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ

Jakie media diecezjalne są w Kościele tarnowskim, czym się charakteryzują, jak się z nimi skontaktować? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w prasie, radiu i w internecie. Z okazji diecezjalnego synodu i 52. Dnia Środków Społecznego Przekazu w mediach ukazała się specjalna prezentacja. Media w diecezji tarnowskiej piszą też o KAI.

Komisja ds. Mediów V Synodu Diecezji Tarnowskiej zaproponowała, by reaktywować w diecezji Niedzielę Medialną. Pierwszą inicjatywą jest prezentacja mediów diecezjalnych w prasie, radiu i w internecie. W diecezjalnym radiu RDN powstała także specjalna audycja. Informacje m.in. o KAI znalazły się m.in. w najnowszym wydaniu Tarnowskiego Gościa Niedzielnego i Niedzieli Małopolskiej. Takie informacje pojawią się także na lokalnych portalach mediów katolickich.

Media w diecezji tarnowskiej:

Katolicka Agencja Informacyjna

Katolicka Agencja Informacyjna na polskim rynku medialnym jest dla dziennikarzy podstawowym źródłem informacji o Kościele – również tarnowskim.

O życiu Kościoła tarnowskiego KAI informuje na bieżąco. Jest ona drugą co do wielkości agencją religijną w Europie, pierwszą i największą na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Na polskim rynku medialnym stanowi dla dziennikarzy podstawowe źródło informacji o Kościele.

Codzienne serwisy informacyjne KAI, przygotowywane przez dziennikarzy specjalizujących się w tematyce religijnej, docierają do niemal wszystkich większych redakcji w Polsce. Wykorzystuje je zarówno prasa, jak też rozgłośnie radiowe, portale internetowe oraz stacje telewizyjne. Dzięki pracy ponad pięćdziesięciu korespondentów krajowych i zagranicznych odnotowywane są wszystkie znaczące w życiu Kościoła wydarzenia.

Katolicka Agencja Informacyjna działa pod auspicjami Konferencji Episkopatu Polski. Powstała ona w 1993 roku z inicjatywy bp. Józefa Życińskiego. Ważną rolę odgrywają systematycznie organizowane przez Agencję konferencje prasowe, towarzyszące niemal wszystkim istotnym w skali kraju wydarzeniom religijnym.

KAI prowadzi także portal https://mlodzi.ekai.pl/ poświęcony młodzieży. Agencja jest również obecna w mediach społecznościowych.

O tym, co dzieje się w diecezji tarnowskiej można przeczytać na stronie https://ekai.pl/ . Depesze KAI dwa razy dziennie mogą także docierać do diecezjan za pośrednictwem Internetowego Dziennika Katolickiego. Poranna edycja IDK zawiera przegląd prasy: co media – świeckie i katolickie – piszą dziś o Kościele i na jakie problemy zwracają uwagę. Wieczorne wydanie IDK to panorama religijnych wydarzeń dnia: Polska, świat i Stolica Apostolska.

Korespondentką KAI w diecezji tarnowskiej jest Ewa Biedroń, dziennikarka radia RDN Małopolska.

Adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa; tel. sekretariat: +48 22 635 77 18; dziennikarze w Warszawie: info@ekai.pl; z diecezjalną korespondentką KAI w Tarnowie można się kontaktować mailowo: ewa@rdn.pl
Niedziela Małopolska/„Tarnowska”

„Gość Tarnowski”

Od 25 lat w diecezji tarnowskiej jest wydawana lokalna edycja „Gościa Niedzielnego”, najpoczytniejszego katolickiego tygodnika opinii w Polsce.

Tygodnik zaprosił do diecezji biskup tarnowski Józef Życiński, a pierwszy numer „Gościa Tarnowskiego” ukazał się 29 sierpnia 1993 roku z okazji koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu. „Gość Tarnowski” jest pamięcią diecezji. Rejestruje religijne bogactwo życia lokalnego Kościoła w wymiarze diecezjalnym i parafialnym. Pisze o wielu inicjatywach ewangelizacyjnych, promuje katolickie stowarzyszenia, ruchy i wspólnoty. Priorytetem dziennikarskiej pracy jest towarzyszenie ludziom młodym w rozeznawaniu ich drogi życia i powołania.

„Gość Tarnowski” prezentuje zaangażowanie młodych w życie parafii i diecezji. Ukazuje również świadectwa wiary, miłości do Boga i Kościoła zachęcając w ten sposób do naśladowania dobrych przykładów chrześcijańskiego bycia w świecie.

Jako tygodnik religijno-społeczny nie zaniedbuje ludzi ubogich oraz tych, którzy przychodzą im z pomocą. Włącza się w kampanie społeczne na rzecz potrzebującym, wspiera działalność Caritas. W duchu odpowiedzialności za misje pisze o zaangażowaniu misyjnym Kościoła tarnowskiego, przybliża pracę tarnowskich misjonarzy, promuje misyjne dzieła ewangelizacyjne, a zwłaszcza Papieskie Dzieła Misyjne i Kolędników Misyjnych.

„Gość Tarnowski” jest także strażnikiem kulturowego dziedzictwa diecezji tarnowskiej. Przybliża bogactwo kultury materialnej i duchowej diecezji, historię lokalnych społeczności, piękno przyrody i zabytków przeszłości. Patrzy w przyszłość ewangelizując przez dobrą informację w przestrzeni wirtualnej. Od pięciu lat „Gość Tarnowski” intensywnie działa w sieci internetowej poprzez stronę tarnow.gosc.pl oraz profil fb.

Dzięki pracy dziennikarzy i współpracowników wspólnota czytelników „Gościa Tarnowskiego”, tak wydania tygodniowego jak i codziennego w internecie, coraz bardziej rośnie. W ciągu pięciu lat powstała internetowa społeczność licząca sobie blisko 1 mln 200 tys. użytkowników, a średnia odsłon w ostatnim tylko półroczu wyniosła prawie 3 mln 300 tys.

Redakcja/kontakt:
ks. Zbigniew Wielgosz, kierownik oddziału; e-mail: zbigniew.wielgosz@gosc.pl; tel. 666 830 805;
Beata Malec-Suwara, e-mail: beata.suwara@gosc.pl, tel. 666 830 807; Grzegorz Brożek, e-mail: grzegorz.brozek@gosc.pl, tel. 666 830 806;
Adres: „Gość Tarnowski”, ul. Katedralna 1, 33-100 Tarnów, telefon/faks (14) 626 15 50; e-mail tarnow@gosc.pl

„Niedziela”

Od wiosny 2018 roku „Niedziela” na stałe zagościła w parafiach Kościoła tarnowskiego, tym samym na jej łamach wyodrębniono specjalne miejsce na tematy dotyczące naszej diecezji.

Gdy ponad 12 lat temu kard. Stanisław Dziwisz, ówczesny metropolita krakowski, zapraszał Tygodnik Katolicki „Niedziela” do archidiecezji krakowskiej, zaproponował, aby lokalnemu dodatkowi nadać tytuł „Niedziela Małopolska” (NM). Wyjaśnił, że edycja powinna służyć nie tylko Kościołowi krakowskiemu, ale sięgać dalej na południe Polski. Zespół krakowski stara się tę ideę realizować publikując materiały dotyczące również Kościoła tarnowskiego.

Zadaniem regionalnych dodatków „Niedzieli” jest przede wszystkim służenie lokalnym Kościołom, w tym pokazywanie dobrych przykładów zachęcających do naśladowania.

Wiosną 2018 r. biskup tarnowski Andrzej Jeż wyraził zgodę na stałą obecność „Niedzieli” w parafiach Kościoła tarnowskiego. Od tamtej pory redakcja przeznaczyła na łamach NM specjalne miejsce na tematy dotyczące tej diecezji. Co tydzień publikowane są teksty opisujące bogactwo i różnorodność tarnowskiego Kościoła. Towarzyszy im zawsze myśl bp. Andrzeja Jeża, bo przypominanie nauczania Pasterza pomaga formować człowieka.

NM liczy na życzliwe wsparcie ze strony kapłanów i ich zachętę skierowaną do wiernych, aby sięgali po ten dobry katolicki tygodnik. Jego lektura zapewnia stałą formację i pomaga na co dzień żyć zgodnie z Ewangelią.

Redakcja/kontakt
Maria Fortuna- Sudor – redaktor odpowiedzialna Niedzieli Małopolskiej;
Dziennikarze/korespondenci:
Ewa Biedroń (Tarnów), Anna Zboch (Dębica), Lucyna Ruchała (Nowy Sącz). Tygodnik zaprasza do współpracy kolejnych korespondentów!
Adres: www.niedziela.pl (w zakładce edycji małopolskiej jest osobne miejsce poświęcone diecezji tarnowskiej); tel. 605 825 450, mail: redakcja.krakow@niedziela.pl

Portal Diecezji Tarnowskiej

Dla wielu jest to pierwsze i najszybsze źródło multimedialnych informacji o diecezji tarnowskiej, a jako że internet nie zna granic, dostępne jest ono na całym świecie.

Informacje z życia Kościoła tarnowskiego, zapowiedzi wydarzeń, kalendarium Pasterza – to wszystko można znaleźć na Portalu Diecezji Tarnowskiej. Obok relacji z najważniejszych kościelnych wydarzeń, są tutaj też zapowiedzi tego, co będzie się działo w najbliższych miesiącach. Na PDT znajdują się również informacje dotyczące działalności Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i wszystkich instytucji diecezjalnych. Na bieżąco zamieszczane są komunikaty kurialne oraz kalendarium Biskupa Tarnowskiego.

W skład Portalu Diecezji Tarnowskiej wchodzi Redakcja Mediów Internetowych, do której należą: redakcja diecezjalnego profilu facebookowego, Twittera, kanału YouTube oraz Flickr’a. Na kanale YouTube PDT można znaleźć bardzo dużo filmów. Są tutaj relacje, homilie, rozmowy z ciekawymi ludźmi, a także świadectwa. Diecezjalny Flickr to bogata galeria zdjęć z życia Kościoła tarnowskiego, z funkcją umożliwiającą ich pobieranie w wysokiej jakości.
Wiadomości i relacje zamieszczane na PDT są czytanie nie tylko przez duchowieństwo i wiernych diecezji tarnowskiej, ale również przez kapłanów i świeckich przebywających za granicą diecezji czy kraju.

Redakcja/kontakt
Ks. Marian Kostrzewa – redaktor naczelny Portalu Diecezji Tarnowskiej i Redakcji Mediów Internetowych e-mail: mariankostrzewa@op.pl; tel. 600 856 170;

Adres: www.diecezja.tarnow.pl. Z redakcją można kontaktować się pisząc na adres: redakcja@diecezja.tarnow.pl. Zapraszamy do współpracy parafie i instytucje diecezjalne.
Fb: facebook.com/DiecezjaTarnowska
Twitter: twitter.com/diecezjatarnow
YT: Diecezja Tarnowska

Promyczek Dobra i Mały Promyczek

„Promyczek Dobra” jest miesięcznikiem znanym w całej Polsce a nawet za granicą. Od kilku lat towarzyszy mu młodszy brat „Mały Promyczek”. Powiedzieć, że są to czasopisma dla dzieci, to nic nie powiedzieć, albowiem „Promyczki” to mnóstwo inicjatyw, idei, wydarzeń, które mały dziecięcy świat, czynią naprawdę wielkim.

„Promyczek Dobra” adresowany jest do dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Ukazuje się w Nowym Sączu od 1991 roku, i jest drugim co do wielkości nakładu miesięcznikiem dla dzieci w Polsce. Blisko 1000 egzemplarzy „Promyczka” dociera do polonijnych dzieci w krajach Europy Zachodniej.

Na 28 stronach czasopisma podejmowane są tematy związane z szeroko pojmowaną edukacją polonistyczną, z wiedzą ogólną o Polsce i świecie, no i oczywiście z formacją religijną. Wszystko to przedstawiane jest z wykorzystaniem różnorodnych form: prozy, poezji, rebusów, krzyżówek oraz cieszących się obecnie dużą popularnością komiksów. Do miesięcznika dodawane są sprawiające dzieciom wiele radości płyty czy różnego rodzaju gadżety.

Z redakcją „Promyczka Dobra” współpracuje wielu grafików, poetów i literatów, którzy znając upodobania dzieci, starają się sprostać wymaganiom czytelników. Od samego początku redakcję tworzą wolontariusze, osoby na co dzień pracujące zawodowo z dziećmi, ale za pracę w redakcji niepobierające żadnych honorariów. Redakcja współpracując z wieloma instytucjami, organizuje dla dzieci z całej Polski kilka cyklicznych konkursów: konkurs Kaligraficzny BAKAŁARZ, konkurs Polskiej Poezji Religijnej „Pierścień św. Kingi”, oraz Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK. Wielką popularnością cieszą się również konkursy plastyczne.

Wydawcą miesięcznika jest Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej PROMYCZEK, które w 2016 roku zdecydowało się na wydawanie drugiego miesięcznika „Małego Promyczka” dla młodszych dzieci (od 3 do 6 lat). Wydawnictwo PROMYCZEK sprawuje także opiekę nad zespołem wokalno-tanecznym Promyczki Dobra oraz tworzy Filmotekę Promyczka – wydaje i produkuje wartościowe filmy dla dzieci. Posiada też własny sklep internetowy, portal, kanał na YT Promyczek NS i profil na FB

Redakcja /kontakt:
Ks. Andrzej Mulka – dyrektor wydawnictwa i redaktor naczelny; a.mulka@promyczek.pl tel. +48 696 458 279;
Adres: Wydawnictwo PROMYCZEK, Plac Kolegiacki 4, 33-300 Nowy Sącz; tel. 18 44 34 400; www.promyczek.pl e-mail: wydawnictwo@promyczek.pl

RDN Małopolska RDN Nowy Sącz

Audycje, informacje, transmisje poświęcone życiu Kościoła tarnowskiego i regionu – to wszystko można usłyszeć w Radiu RDN. Rozgłośnia diecezjalna jest lokalnym środkiem informacji i ewangelizacji w południowej Polsce. Każdego dnia w RDN jest transmisja Mszy Świętej.

Radio, które działa od 1993 roku, nadaje całodobowy program we wschodniej części Małopolski oraz zachodniej Podkarpacia, obejmując swym zasięgiem 1,5 mln potencjalnych słuchaczy. RDN jest radiem informacyjno-muzycznym, ewangelizacyjnym i stacją, która promuje w Polsce muzykę chrześcijańską. Radio jest obecne na wszystkich ważnych uroczystościach religijnych i regionalnych, m.in. radiowa ekipa towarzyszy przez dziewięć dni Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę, zapewniając duchową łączność z tymi, którzy zostali w domach. W programie radia, obok codziennej Mszy Świętej, są także Koronka do Bożego Miłosierdzia i modlitwa różańcowa. Dziennikarze i reporterzy stacji przygotowują Wiadomości RDN, programy religijne i publicystyczne. Natomiast programy autorskie to m.in. promocja kultury, historii, nauki i pokazywanie ludzi z pasją. Radio tworzy ok. 50 osób.

Rozgłośnia posiada wóz transmisyjny umożliwiający nadawanie relacji z dowolnego miejsca w Polsce czy w Europie. Stacja należy do Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich. RDN wspiera pomysły i działania na rzecz rozwoju społeczności lokalnych, organizuje i włącza się w akcje charytatywne.

Radio jest obecne w mediach społecznościowych, ma swój kanał RDN TV na YouTube, działa na Facebooku, Twitterze i Instagramie. W internecie można też posłuchać kanałów tematycznych. Dziennikarze RDN przygotowują też gazetę „Na fali”, która jest gratisowo dystrybuowana wśród mieszkańców Tarnowa i regionu.

Redakcja/kontakt
RDN Małopolska: ul. Bema 14, 33-100 Tarnów, tel. 14 627 50 50; email: info@rdn.pl częstotliwość: 103,6 FM
RDN Nowy Sącz: Plac Kolegiacki 4, 33-300 Nowy Sącz; tel. 18 449 06 00, email: sacz@rdn.pl
częstotliwości: 101,2 FM, 88,3 FM, 105,1 FM.
Strona internetowa www.rdn.pl

Ks. Piotr Adamczyk – dyrektor RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, tel. 882 430 671;

SYNAJ.TV

Synaj.tv to telewizja internetowa, w której pracują młodzi dla młodych.

Działanie Synaj.tv widać było już na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie (Diecezjalne Biuro Medialne). Od tamtej pory telewizja się rozwinęła: szuka głębiej i dalej. Misją Synaj.tv jest dzielić się tym, co jest wartościowe i co może wypełnić życie zwłaszcza młodego człowieka. Dobre wartości nie ograniczają się jedynie do murów kościoła.

Synaj tv. odszukuje i promuje interesujące oraz inspirujące (zwłaszcza dla młodych) osobowości – jej ambicją jest dotarcie do każdego miejsca, w którym dzieje się dobro.

Redakcja Synaj.tv., zrzeszająca 20 młodych ludzi, wychodzi z założenia, że życie chrześcijanina może być ciekawe i pełne pasji. Jest otwarta na młodych, którzy chcą pisać, filmować, mówić o tym, co dobre, piękne i interesujące. Dzięki medialnym szkoleniom, warsztatom, spotkaniom i przede wszystkim własnej kreatywności tworzy ciekawe materiały, które pokazują obraz młodzieży w diecezji tarnowskiej.

Redakcja/kontakt
Bernadetta Cich – redaktor odpowiedzialna;
Adres: www.synaj.tv; media społecznościowe:
YT: Diecezja Tarnowska SYNAJ
Fb: SYNAJ.tv Diecezja Tarnowska
IG: synaj.tv; kontakt: email: synaj@synaj.tv

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.