Gorzów Wlkp.: odsłonięto pomnik rotmistrza Pileckiego
17 września 2018 | 17:13 | wm | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
W rocznicę sowieckiej agresji na Polskę 17 września w Gorzowie Wielkopolskim stanęło popiersie rotmistrza Witolda Pileckiego, odsłoniła je wicepremier Beata Szydło, która wcześniej uczestniczyła w posiedzeniu Senatu z okazji 20-lecia powołania Akademii im. Jakuba z Paradyża. Modlitwę przy pomniku posadowionym w centrum miasta poprowadził ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: min. Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, proboszcz katedry ks. dr Zbigniew Kobus, przedstawiciele władz wojewódzkich z wojewodą Władysławem Dajczakiem, miejskich z prezydentem Jackiem Wójcickim, służby mundurowe i poczty sztandarowe.
– Jest to pierwszy w Gorzowie Wlkp. symbol upamiętniający Żołnierzy Niezłomnych – stwierdził Sebastian Pieńskowski, prezes Stowarzyszenia rzecz budowy pomnika i ochrony pamięci żołnierzy wyklętych.
Bp Lityński powiedział, że Witold Pilecki był człowiekiem głębokiej wiary, przed egzekucją w rozmowie z żoną prosił, aby czytała swoim dzieciom dzieło Tomasza a Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”, aby to była lektura, na której będą się one wychowywać, bo ta lektura pozwoliła mu przetrwać piekło oświęcimskie.
Duszpasterz wspomniał, że był to człowiek, o którym historyk Eisenhower wyraził się, że był jednym z najodważniejszych ludzi okresu II wojny światowej i zacytował słowa filozofa duńskiego Sørena Kierkegaarda: „są ludzie, którym ordery przynoszą zaszczyty, ale są ludzie, którzy przynoszą zaszczyty orderom” i to wyrażenie jest stosowne do postawy rotmistrza Pileckiego – zaznaczył bp Lityński, który na zakończenie w modlitwie polecił Bogu wszystkich, którzy oddali życie za ojczyznę.
Autorem modelu popiersia Witolda Pileckiego jest poznański artysta Grzegorz Godawa. W cokole pomnika znajduje się cegła z muru więzienia na Rakowieckiej w Warszawie oraz ziemia zebrana z dołów śmierci na Łączce, na Powązkach.
Pomnik został ustawiony na skwerze w sąsiedztwie ulic Jagiełły i Drzymały, wybudowany został za pieniądze z publicznych zbiórek i darowizn. Stowarzyszenie planuje także wybudowanie w Gorzowie pomnika „Inki” – Danuty Siedzikówny.
Witold Pilecki był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 r., bohaterem polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r. podczas niemieckiej łapanki Pilecki pozwolił się aresztować Niemcom, aby przedostać się do obozu Auschwitz, pragnąc zdobyć informacje o panujących tam warunkach.
Do Auschwitz trafił 22 września 1940 r. i działał w obozowej konspiracji. Planował zbrojne oswobodzenie obozu. W kwietniu 1943 r. uciekł z obozu z dwoma współwięźniami. Raporty z obozu zostały przesłane do dowództwa AK w Warszawie, a potem na Zachód.
Po zakończeniu wojny nadal prowadził działalność konspiracyjną. Został aresztowany w maju 1947 r. W następnym roku odbył się proces tzw. grupy Pileckiego, w wyniku którego został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, w 1990 r. wyrok unieważniono.
W 2006 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. awansowany do stopnia pułkownika.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.