Ruszyły zapisy do Szkoły Śpiewu Liturgicznego
19 września 2018 | 13:59 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Zależy nam na tym, żeby poziom muzyki liturgicznej w Polsce wzrastał, zwłaszcza, że dla ogromnej większości katolików spotkanie z Bogiem to głównie niedzielna Eucharystia, a piękny śpiew często jest impulsem do nawrócenia – mówi KAI Urszula Rogala, inicjatorka Szkoły Śpiewu Liturgicznego. Ruszyły zapisy na kolejną edycję kursu dla pragnących animować śpiew w kościele oraz wszystkich, którzy chcą lepiej śpiewać podczas liturgii.
– Szkoła Śpiewu wyrosła z doświadczenia pięknej i żywej liturgii, w której chce się uczestniczyć i za którą się tęskni, na którą się czeka. Piękno śpiewu otwiera na Boga – tego doświadczyliśmy sami (my – organizatorzy Szkoły) i tym pragniemy gorąco podzielić się z innymi. Patrząc szerzej, zależy nam na tym, żeby poziom muzyki liturgicznej w Polsce wzrastał, zwłaszcza, że dla ogromnej większości katolików spotkanie z Bogiem to głównie niedzielna Eucharystia, a piękny śpiew często jest impulsem do nawrócenia. Znamy mnóstwo takich osób, które na wiarę otworzyła muzyka – mówi KAI Urszula Rogala, kompozytorka i dyrygentka od lat związana z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym i służewskim klasztorem dominikanów. Jej utwory liturgiczne zostały opublikowane na płycie „Duszo Chrystusowa” oraz w II tomie śpiewnika „Niepojęta Trójco”.
W programie Szkoły są m.in. zajęcia z teologii liturgii, doboru repertuaru pieśni liturgicznych, chorału gregoriańskiego i pieśni tradycyjnych. Można nauczyć się dyrygowania scholą, śpiewania psalmów responsoryjnych, czytania nut głosem i rozwinąć wokalnie podczas indywidualnych lekcji emisji głosu. Wcześniejsze przygotowanie muzyczne nie jest wymagane. Nie ma ograniczeń wiekowych.
– Zależy nam, żeby muzyka liturgiczna, jako integralna część Mszy Świętej, była wykonywana bardzo dobrze technicznie (stąd takie zajęcia, jak emisja głosu, chór, prowadzenie scholi, dyrygowanie), ale też, co najważniejsze, żeby była modlitwą i pomocą w przeżywaniu liturgii (temu podporządkowane są przedmioty: liturgia Mszy Świętej, teologia liturgii, nauka dobierania repertuaru liturgicznego). Byłoby wspaniale, gdyby w wielu parafiach znalazły się osoby dobrze wykształcone w tym kierunku – zachęca Urszula Rogala.
Koszt uczestnictwa w Szkole to 1500zł za rok zajęć. Nauka odbywa się w służewskim klasztorze dominikanów w Warszawie i trwa dwa lata, ale można ją przedłużyć, żeby pogłębiać zdobyte umiejętności.
Więcej szczegółów oraz formularz zgłoszeniowy na stronie www.spiew.dominikanie.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.