Bp Janiak: troska o kościół to świadectwo miłości do Pana Boga
29 września 2018 | 08:34 | ek | Rychnów Ⓒ Ⓟ
Fot. Troska o świątynię to świadectwo waszej miłości do Pana Boga i Kościoła, mimo że teraz jest tyle ataków z różnych stron na kapłanów i Kościół – mówił wczoraj bp Edward Janiak w kościele pw. Wszystkich Świętych w Rychnowie. Biskup kaliski poświęcił odnowioną drewnianą świątynię i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
W homilii biskup kaliski nawiązał do liturgicznego wspomnienia św. Wacława z Czech, męczennika. – Św. Wacław oddał życie za Kościół, służył ubogim, był autentycznym świadkiem Chrystusa w X wieku – wskazał kaznodzieja.
Podkreślał, że najważniejszą drogą prowadzącą do Boga jest drugi człowiek. – Kto nie szanuje bliźniego nie kocha Boga. Każdy człowiek ma sobie iskrę nieśmiertelności, bo jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Każdemu człowiekowi należny jest szacunek i staruszkowi z laską i dziecku w wózku. Tak trzeba iść przez życie, aby nikt przez ciebie nie płakał – powiedział celebrans.
Zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania prosił, aby nie opuszczali niedzielnej Mszy św., przystępowali do sakramentów świętych i sięgali po katolicką prasę.
Biskup dziękował proboszczowi i parafianom za zaangażowanie w odnowienie świątyni, za ofiarność i modlitwę. – Troska o kościół to jest świadectwo o waszej miłości do Pana Boga i Kościoła, mimo że teraz jest tyle ataków z różnych stron. Za to piękne świadectwo bardzo serdecznie dziękuję – mówił bp Janiak.
Podczas uroczystości biskup kaliski odznaczył Kazimierza Madziałę Srebrnym Pierścieniem Św. Józefa.
Pierwsza wzmianka źródłowa o Rychnowie pochodzi z dokumentu wydanego w 1338 r., w którym wymieniony jest Świętosław z Rychnowa, a pierwszą świątynię pw. Wszystkich Świętych zbudowano przed 1433 r. W tym czasie erygowano parafię. W 1755 r. kościół zawalił się podczas silnej wichury.
W 1782 r. Jakub i Teodora Skowrońscy ufundowali we wsi nowy kościół. Wzniesiono go z drewna modrzewiowego, a jego konsekracji pod dawnym wezwaniem dokonał ks. Józef Gembart, kanonik gnieźnieński i oficjał kaliski.
W ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami obraz Matki Boskiej Pocieszenia z drewnianą, barokową sukienką. Datowany on jest na 2. połowę XVII w. i przedstawia Madonnę w typie tzw. Matki Bożej Śnieżnej.
Od 2013 r. proboszczem parafii jest ks. Przemysław Krzywański.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.