Bp Śmigiel: Pokój serca jest źródłem pokoju na świecie
30 września 2018 | 20:30 | xpb | Raciniewo Ⓒ Ⓟ
Pokój serca jest źródłem pokoju na świecie – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas uroczystości upamiętniającej cywilne ofiary niemieckiego okupanta z czasu II wojny światowej. Uroczystość odbyła się przy zbiorowej mogile pomordowanych w Raciniewie.
W obchodach upamiętniających ofiary II wojny światowej wzięli udział przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych wszystkich szczebli. Patronat Narodowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda, którego reprezentowała Halina Szymańska, szef Kancelarii Prezydenta RP. Obecni byli także marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz wójt Gminy Unisław Jakub Danielewicz.
Uroczystość rozpoczęła się od wystawienia warty przy obelisku upamiętniającym ofiary oraz wprowadzenia pocztów sztandarowych i Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.
Mszy św. przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel. W homilii podkreślił, że żądza władzy i pieniędzy prowadzi do strasznych zbrodni. Pragnienie bycia ponad innymi sprawia, że jesteśmy w stanie posunąć się do wszystkiego, by osiągnąć cel. – Dobra doczesne, gdy staną się najważniejsze w życiu przynoszą smutek, przygnębienie i są źródłem cierpień – mówił.
Bp Śmigiel dodał, że problemem nie jest samo bogacenie się, lecz podejście do bogactwa. – Samo bogactwo nie jest ani dobre, ani złe. To dopiero człowiek sprawia, że w rękach uczciwego i szlachetnego bogactwo będzie narzędziem czynienia dobra, a w rękach egoisty może stać się przyczyna upadku, grzechu, poczucia wyższości i dominacji nad drugim człowiekiem – zaznaczył hierarcha.
Duchowny powiedział, że zbiorowa mogiła ofiar okupanta niemieckiego z czasów II wojny światowej przypomina historię, zmusza do refleksji, zachęca do modlitwy, ale też stanowi przestrogę. – II wojna światowa pokazała jak pragnienie bogactwa, chciwość, nienawiść do drugiego człowieka mogą doprowadzić do zbrodni – mówił. Wskazał, że wojna to nie tylko tragedia bitew i przelana krew żołnierzy. – Wojna to również okrutne zbrodnie, morderstwa dokonywane na ludności cywilnej, często bezbronnej – dodał. Wojna jest przykładem tego, jak tragiczne są skutki myślenia i działania bez Boga.
Biskup toruński powiedział, że miejsce w którym się znajdujemy uczy nas historii, przypomina o przeszłości, ale także uczy nas budowania teraźniejszości i patrzenia w przyszłość, by nigdy w historii naszego narodu nie było już takich miejsc. – Modlimy się o pokój, ale pamiętajmy, że pokój zaczyna się w sercu człowieka. To w sercu dokonuje się sprawa pokoju lub wojny – mówił.
Po Eucharystii nastąpiły okolicznościowe przemówienia. Szefowa kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki odsłonili tablicę upamiętniającą pomordowanych. Następnie złożono kwiaty pod obeliskiem i zasadzono Dąb Niepodległości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.