O ogrodzie miłosierdzia i ekumenizmie podczas Gorzowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej
05 października 2018 | 09:21 | wm | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
O ogrodzie miłosierdzia na pograniczu Polski i Niemiec, kaznodziejstwie patriotycznym i ekumenizmie mówili podczas trwających od 30 września Gorzowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej duchowni różnych Kościołów. DKCH pod patronatem ordynariusza diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp. Tadeusza Lityńskiego, odbywają się pod hasłem „ 100 lat w służbie Bogu i Ojczyźnie”. Zakończą się 14. października.
Organizatorem DKCH jest Klub Inteligencji Katolickiej oddz. w Gorzowie Wlkp. przy współpracy parafii katedralnej pw. Najświętszej Maryi Panny, Urzędu Miasta, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zb. Herberta oraz Oddziału dla Osób Specjalnej Troski przy WiMBP.
Podczas trwających wydarzeń DKCH słuchacze uczestniczyli m.in w debacie prowadzonej przez ks. dra Rafała Mocnego – katolickiego duszpasterza akademickiego z dr. Justusem Werdinem – ewangelickim duchownym odpowiedzialnym za Centrum Ekumeniczne we Frankfurcie nad Odrą.
Ks. Rafał Mocny ukazywał przestrzeń współpracy ekumenicznej w prowadzonym przez siebie Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach, które jest miejscem spotkań, modlitw, rozmów przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich. Symbolem tej współpracy jest wspólny program pracy dla studentów skupionych wokół Katolickiego Centrum Studenckiego z duszpasterstwem kościoła Ewangelickiego.
– Granica polsko – niemiecka praktycznie jest w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą tylko pojęciem geograficznym. Otwartość, która ma swój wyraz w braku szlabanu, który już od lat zniknął z krajobrazu obu miast, ma również wpływ na współpracę kościołów po obu stronach Odry – podkreślił duszpasterz akademicki, zaznaczając, że duszpasterstwa te łączą wspólne dzieła miłosierdzia, które zostały przeprowadzone w minionych latach, zainspirowane hasłem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: „Błogosławieni Miłosierni”.
Działalność Pastora dr. Justusa Werdina skierowana jest do osób dorosłych. Jest to: edukacja, ekologia, dialog ekumeniczny. – Współpraca między wyznaniami chrześcijańskimi sprzyja wspieraniu dzieł miłosierdzia – pielęgnowaniu ogrodu miłosierdzia, inspirowaniu chrześcijan do dawania świadectwa swojej wiary, wspólnym przeżywaniu wielu nabożeństw, m. in. Drogi Krzyżowej – polsko – niemieckiej, ekumenicznej – mówił dr Werdin. – Ta współpraca to wyraz pragnienia jedności, która może najbardziej realizować się w „ogrodzie miłosierdzia” – podkreślili obydwaj duszpasterze.
Natomiast o chrześcijaństwie na przestrzeni stu lat w kontekście odzyskania niepodległości, podczas prelekcji pt. „ Od kaznodziejstwa patriotycznego do kaznodziejstwa politycznego”, mówił kolejnego dnia ks. prof. Andrzej Draguła z Uniwersytety Szczecińskiego i Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu, który zaznaczył, że w roku 1918 i później bardzo często kaznodzieje odwoływali się do obrazu zmartwychwstania Chrystusa, po to by opisać zmartwychwstanie Polski. Był to model, który narzucał się sam i był powszechnie przyjmowany, ponieważ Polska przez okres zaborów, jak się mówiło – spoczywała w grobie a niepodległość była jej zmartwychwstaniem. – Zastosowanie tej metafory do obecnej sytuacji politycznej wydaje się bardziej skomplikowane, ponieważ nie mamy w Polsce powszechnej zgody co do interpretacji wydarzeń politycznych. Trwa debata czy Polska jest suwerenna czy nie jest, choć mówimy, że jest nieodległa – stwierdził ks. prof. Draguła. Dodał, że obecnie stosowanie metaforyki religijnej odwołującej się do zmartwychwstania Polski jest opowiedzeniem się za jakąś stroną w sporze politycznym, a więc grozi to bardzo wyraźnym wykorzystaniem samej metafory zmartwychwstania jak i Osoby Chrystusa do doraźnego sporu politycznego – mówił ks. profesor.
Podczas kolejnego spotkania odbył się panel pt. „Ku chrześcijaństwu jutra – ekumenizm w Gorzowie”, w którym uczestniczyli: prof. Paweł Leszczyński – z Polskiej Rady Ekumenicznej oraz prorektor Akademii Gorzowskiej im. Jakuba z Paradyża, ks. Jarosław Szmajda – proboszcz parafii prawosławnej, pastor Dariusz Chudzik z Kościoła Baptystów i ks. Tadeusz Kużmicki z Kościoła Rzymsko – Katolickiego.
Prof. Leszczyński wspomniał o powołaniu w 1946 r. Polskiej Rady Ekumenicznej, a następnie o powstaniu w 1996 r. oddziału gorzowskiego, który obejmuje rejon Gorzowa Wielkopolskiego oraz Międzyrzecz, w którym znajduje się kościół Ewangeliczno – Metodystyczny.
PRE zrzesza Polski autokefaliczny Kościół Prawosławny, Chrześcijan Baptystów, Ewangelicko Luterański, Ewangelicko Reformowany, Metodystyczny, Starokatolicki Kościół Mariawitów.
W Gorzowie są Kościoły: prawosławny, baptystów, ewangelicko – augsburski, ewangelicko- reformowany i do 2014 r. był polsko – katolicki, który przetrwał do śmierci ks. Józefa Bryzy. Potem władze już nie wyznaczyły pasterza tego kościoła.
Ks. Szmajda mówił m.in o ślubach ekumenicznych, podkreślając, że sprawa nie jest jeszcze rozwiązana co rzutuje negatywnie na relacje ekumeniczne.
Pastor Dariusz Chudzik wspominał nieżyjącą byłą prezes KIK-u Teresę Klimek, podkreślając, że podczas ówczesnych rozmów o relacjach ewangelicznych, o Chrystusie nie było rozbieżności, także podczas polsko – niemieckich spotkań z przedstawicielami innych wyznań, które często śp. Teresa Klimek organizowała.
Duchowni rozmawiali o tym co łączy i co różni Kościoły, jednak w konkluzji zauważyli, że obecnie jest dużo większe zrozumienie i szacunek międzywyznaniowy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.