Śpiew cerkiewny podczas gorzowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej
08 października 2018 | 09:47 | wm | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
Śpiew cerkiewny i wystawy fotograficzne urozmaiciły kolejne wydarzenia Gorzowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej odbywające się pod patronatem ordynariusza diecezji zielonogórsko –gorzowskiej bp. Tadeusza Lityńskiego. Muzyczne i artystyczne imprezy wzbogaciły program zawierający wykłady, spotkania i panele.
W parafii prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy 7 października wystąpił z cerkiewnymi pieśniami liturgicznymi Chór „Sotiria” pod dyrekcją Aleksandra Lewczyszyna. Natomiast dwa dni wcześniej w kruchcie kaplicy katedralnej znajdującej się w pomieszczeniach po byłym banku otwarte zostały dwie wystawy fotograficzne Emilii Wójcik i Dariusza Górnego.
Ponieważ katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest nadal remontowana po ubiegłorocznym pożarze, wydarzenia DKCH odbywają się w różnych miejscach Gorzowa.
Chór „Sotiria” istnieje od 2005 r. i według proboszcza ks. Jarosława Szmajdy jest ewenementem w skali regionu i kraju, ponieważ na ziemi lubuskiej jest jedynym takim zespołem. Należą do niego ludzie różnych wyznań. Proboszcz przypomniał, że koncertem chórzyści uświetnią także listopadowe święto odzyskania niepodległości.
Aleksander Lewczyszyn, założyciel chóru, w którym obecnie śpiewa 15 osób, powiedział, że są to osoby w różnym wieku, wykonujące różne zawody. Repertuar zawiera ponad 250 utworów, które wykonywane są zgodnie z rokiem liturgicznym, a więc pieśni bożonarodzeniowe, pasje i wielkanocne. Dyrygent podkreślił, że na terenach zachodnich takie chóry są rzadkością, więcej ich działa na wschodzie kraju w Hajnówce czy Białymstoku. Tam są organizowane festiwale międzynarodowe, w których Chór „Sotiria” także występował.
Ks. Jarosław Szmajda wspomniał o niedawno zmarłej członkini Chóru „Sotiria” Elżbiecie Kuczyńskiej, która śpiewem i grą na gitarze od wielu lat ubogacała również wydarzenia Gorzowskich DKCH. Wskazał miejsce, w którym zawsze stała śpiewająca Elżbieta i wyraził nadzieję, że jej duch jest razem ze śpiewającymi.
Elżbieta Kuczyńska – pieśniarka i animatorka kultury zmarła 17 sierpnia tego roku. Urodziła się w 1949 r. w Warszawie. Od 1973 r. mieszkała w Gorzowie. Ukończyła m.in. Politechnikę Poznańską, a potem Papieski Fakultet Teologiczny we Wrocławiu oraz studia podpyl. kultury żywego słowa na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutowała na początku lat 60. jako sopranistka w Chórze Kantatowo-Oratoryjnym w filharmonii. Brała udział w festiwalach i konkursach, zdobyła wiele nagród. W latach 90. prowadziła w Młodzieżowym Domu Kultury grupy teatralne, reżyserowała spektakle. W 2009 r. otrzymała Honorową Odznakę Miasta Gorzowa Wlkp. oraz „Motyla” – nagrodę kulturalną prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego.
W kruchcie kaplicy katedralnej do końca miesiąca prezentowana będzie wystawa fotograficzna dwojga autorów. Emilia Wójcik zatytułowała swoje prace „Cienie”. Przyznała, że w młodości obejrzała książkę taty pt. Oświęcim, która wywarła na niej wielkie wrażenie, dlatego jedną z plansz poświęciła tamtym wydarzeniom. Pokazała także wydarzenia stanu wojennego, a kolejne miejsce przeznaczyła łagrom, w których zginęło tysiące Polaków. Na oddzielnej planszy pokazała Katyń.
– Z radością przeznaczyłam miejsce papieżowi Polakowi św. Janowi Pawłowi II. Znalazło się także miejsce dla Józefa Piłsudskiego w związku z obchodami stulecia niepodległości – stwierdziła autorka.
Natomiast Dariusz Górny z zawodu architekt, swoją wystawę zatytułował „Pomniki niepodległości”.
Powiedział, że zainspirował się widokiem wielu monumentów w formie kamieni pamiątkowych ale także muzeów i budowli. – Nasza rzeczywistość także po pewnym czasie przeobraża się w pomniki – mówił fotograf, który skupił się na wytworach międzywojnia, uważając, że był to okres witalności narodu polskiego i skojarzył dwa żywioły, pomniki i realizacje przemysłowe. – Głównie chodziło mi o to co tworzymy na co dzień i co kiedyś staje się pomnikiem. Ta wystawa jest próbą refleksji nad zbiorową pamięcią narodu. Zestawienie kilku sztandarowych inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego z fotografiami miejsc pamięci, to przedmiot niniejszej wystawy – powiedział autor „Pomników niepodległości”.
DKCH zorganizowane po raz 32. przez Klub Inteligencji Katolickiej potrwają do 14 października.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.