Katowice: abp Skworc spotkał się z członkami Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej
10 października 2018 | 18:10 | ks.sk | Katowice Ⓒ Ⓟ
Studium organistowskie, kształcenie psałterzystów oraz kantorów, reedycja śpiewnika diecezjalnego oraz sprawa szeroko rozumianej dyscypliny w przestrzeni muzyki liturgicznej to zagadnienia, którym zostało poświęcone spotkanie Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej, w którym wziął udział abp Wiktor Skworc.
– Niewątpliwie konieczna jest reforma naszego studium organistowskiego. Na pewno krokiem do przodu była zmiana lokalizacji, ale to jeszcze ciągle za mało – mówił ks. Wiesław Hudek, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej. – Zastanawiam się także, w jaki sposób podjąć sprawę kształcenia kantorów, którzy byli by osobami bardzo dobrze przygotowanymi do tego, by prowadzić śpiew we wspólnocie, by także uczyć śpiewów – dodał.
Na podstawie swoich dotychczasowych doświadczeń w związku z kursami dla psałterzystów głos zabrała p. Brygida Tomala stwierdzając, że do tej posługi potrzebna jest „pewna dojrzałość, także osobowościowa”. – Cieszy nas fakt, że w parafii młodzi chłopcy chcą się angażować w posługi liturgiczne, też te związane ze śpiewaniem. Właściwie jest tak, że na każdej Mszy św. możemy mieć osobę śpiewającą i czytającą – dodaje p. Piotr Wierzchałek, pracujący w parafii św. Józefa w Katowicach.
Podczas spotkania członkowie Komisji zauważyli, że „ideałem by była diecezjalna szkoła muzyczna, gdzie jest podstawówka, szkoła muzyczna i jako trzeci atut zapewniamy formację duchową dzieci”. – Na taki sposób wychowania na pewno znaleźli by się chętni – mówi ks. Hudek.
Początki Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej sięgają 1963, kiedy to została powołana przez bpa Stanisława Adamskiego. Obecnie skupia w swoim gronie 16 członków zarówno duchownych, jak i świeckich, których zadaniem jest dbanie o śpiew i muzykę kościelną na terenie archidiecezji katowickiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.