Złota odznaka PAP dla Stanisława Karnacewicza
13 października 2018 | 08:09 | BP KEP / mip | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wieloletni dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, zajmujący się tematyką kościelną, Stanisław Karnacewicz, otrzymał nagrodę dla najbardziej zasłużonych pracowników PAP. Wyróżnienie w formie złotej odznaki i honorowej legitymacji zostało wręczone 11 października wieczorem, podczas gali 100-lecia Polskiej Agencji Prasowej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.
Stanisław Karnacewicz został nagrodzony złotą odznaką Polskiej Agencji Prasowej m.in. za to, że „dostarcza rzetelnych informacji o tym, czym żyją ludzie wiary”. Pracę w PAP rozpoczął w 1991 roku. Jak wspomina, najważniejszymi dla niego wydarzeniami, które relacjonował, była pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1991 roku oraz uroczystości pogrzebowe Papieża Polaka w 2005 roku.
Jak wspomina, w 1991 roku nie było już cenzury i w relacjach z wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce można było swobodnie opisywać wszystko, co Papież głosił w homiliach i w przemówieniach. „To było bardzo istotne, że nie musiałem się zmagać z cenzurą, jak inni dziennikarze musieli to robić w czasach komunizmu” – powiedział red. Karnacewicz. Wspominając zaś pogrzeb Ojca Świętego, który relacjonował z Rzymu, podkreślił, że wielkim wyzwaniem było przede wszystkim to, by wiernie oddać panującą wówczas atmosferę. „Wtedy zobaczyłem, jak Jan Paweł II był uwielbiany przez wszystkich wiernych, którzy zjechali z całego świata, stali w wielokilometrowych kolejkach, czasami po dwa dni, by oddać hołd Papieżowi. To było godne podziwu” – wspominał.
Stanisław Karnacewicz podkreślił, że relacjonowanie wydarzeń z życia Kościoła w PAP traktuje nie tylko jako pracę, ale też jako misję. „To było dla mnie zawsze ważnym doświadczeniem, kiedy mogłem uczestniczyć w wielkich wydarzeniach w życiu Kościoła” – powiedział. Jak podkreślił, pracę w PAP ułatwiało mu kierownictwo doceniające jego wiedzę na temat Kościoła oraz dobre kontakty z biskupami i duchowieństwem polskiego Kościoła katolickiego, którzy mieli do niego zaufanie i udzielali mu wywiadów i komentarzy dotyczących życia Kościoła polskiego, a także życia społecznego w czasie ważnych wydarzeń, jakie działy się w naszym kraju.
Stanisław Karnacewicz urodził się 2 czerwca 1950 r. w okolicach Grodna (dziś Białoruś). W 1956 r. wraz z rodzicami przyjechał jako repatriant na Ziemię Lubuską. Jest absolwentem filozofii Akademii Teologii Katolickiej (dziś UKSW). 10 lat pracował w „Tygodniku Polskim”, a po jego upadku przez rok pracował jako sprzedawca w jednym z warszawskich sklepów. W 1991 r. rozpoczął pracę w PAP, gdzie do dziś zajmuje się tematyką kościelną. Pisał o odnowieniu stosunków dyplomatycznych z Watykanem, przyjmowaniu konkordatu. Osobiście zna najważniejszych hierarchów Kościoła w Polsce. Obsługiwał dla PAP wszystkie odbywające się w tym czasie pielgrzymki do Polski Jana Pawła II i Benedykta XVI. Relacjonował z Watykanu uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II, a także ceremonię Jego beatyfikacji i kanonizacji. Prymas Józef Glemp udzielił mu kilkunastu wywiadów oraz kilkudziesięciu komentarzy na różne tematy, które ukazały się w jego książce pt. „Prymas Glemp pod okiem Opatrzności”. Relacjonował wiele pasterek i mszy świętych rezurekcyjnych, którym przewodniczył kard. Glemp.
Został odznaczony przez kard. Kazimierza Nycza medalem za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej, uhonorowany nagrodą Ubi Caritas oraz specjalną nagrodą im. biskupa Jana Chrapka „Ślad”.
Z żoną Urszula, która zmarła w lutym tego roku, ma dwie dorosłe córki i dwoje wnucząt. Mieszka w Pułtusku.
Złota odznaka i honorowa legitymacja przyznawana jest przez Polską Agencję Prasową wybitnym dziennikarzom od 2005 roku. Laureatem pierwszego takiego wyróżnienia był Ryszard Kapuściński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.