Zielona Góra: bp Lityński poświęcił schronisko Caritas dla bezdomnych mężczyzn
13 października 2018 | 10:28 | kk | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ
Schronisko Caritas – Ośrodek Aktywizujący dla Bezdomnych Mężczyzn w Zielonej Górze poświęcił 12 października bp Tadeusz Lityński. Potrzebujący dostaną tam nie tylko dach nad głową, ale także szansę na wyjście z bezdomności.
Placówka w której obecnie mieszka 18 osób, funkcjonuje od 1 lutego 2018 roku zgodnie ze standardami określonymi przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz przy finansowym wsparciu z budżetu Miasta Zielona Góra. Głównym celem placówki jest zapewnienie osobom bezdomnym całodobowego schronienia oraz usług ukierunkowanych na wzmacnianie aktywności społeczno zawodowej. Specjaliści mający doświadczenie w pracy z osobami wykluczonymi, czy zagrożonymi wykluczeniem społecznym podejmują zadania mające doprowadzić do usamodzielnienia się podopiecznych.
– Streetworkerzy chodzą i szukają ludzi w pustostanach, w miejscach odosobnionych, na ogródkach działkowych. Bezdomni przychodzą do naszej stołówki, do łaźni, ogrzewalni. Te wszystkie miejsca są obrzeżami Kościoła, o których mówi papież Franciszek. Znajdujemy ludzi zatraconych w alkoholu, narkotykach, a właśnie o nich Jezus mówił, że są naszymi braćmi i siostrami. Wtedy zaczyna się trudna wspinaczka, aby przekonać, żeby człowiek zechciał przyjść. Rozpoczyna się również czas serca. Nie oceniania, przekreślenia, moralizowania. Czas serca połączony jest z wolnością – jeśli chcesz! Co zrobić, żeby ludzie zechcieli się zmienić? I wtedy pojawił się pomysł schroniska, które będzie domem normalnego życia i jednocześnie ośrodkiem aktywizującym – mówił ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej.
Ośrodek poświęcił bp Tadeusz Lityński. Patronką domu jest św. Matka Teresa z Kalkuty. – To właśnie ona powiedziała te słowa, które mnie ujęły, że na świecie umiera wielu ludzi z braku chleba. I to jest prawda, statystyki są nieubłagane, ale ona zauważyła, że jeszcze więcej ludzi umiera z powodu braku miłości. Chciałbym, żeby ten dom promieniował miłością – mówił bp Tadeusz Lityński.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. ks. Marcin Iżycki – dyrektor Caritas Polska i minister Elżbieta Rafalska. – Bezdomność jest najtrudniejszym problemem społecznym, jest również najbardziej złożonym. Rozwiązanie problemów bezdomności jest niezwykle trudne, ale tę próbę trzeba nieustannie podejmować. W Polsce według ostatniego liczenia wynika, że mamy ponad 33 tys. osób bezdomnych. To, co bardzo mnie ucieszyło w inicjatywie Caritas w Zielonej Górze, że nie powstała noclegownia, czy schronisko, ale podjęto próbę aktywizacji osób bezdomnych i wyjścia z bezdomności, aby poradzić sobie w życiu i stanąć na nogi – mówiła minister Elżbieta Rafalska.
Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej od wielu lat działa na rzecz osób ubogich oraz bezdomnych. Prowadzi stołówkę, łaźnię oraz ogrzewalnię. – Wszystkie te działania są niewątpliwie bardzo potrzebne w naszym mieście, jednak są jedynie pomocą doraźną. Mimo, że odbiorcy korzystają z tej pomocy chętnie, mieliśmy świadomość i poczucie, że nie rozwiązuje ona problemów związanych z bezdomnością – zauważa Anna Maria Fedurek, rzecznik prasowy Caritas.
– Co więcej z naszych obserwacji i doświadczeń wiedzieliśmy, że często nie wystarcza wola osób, które chcą zmian w swoim życiu. Fakt, że na co dzień obracają się w kręgu osób uzależnionych, niechętnych do zmian, powoduje demotywację i brak wsparcia w podjęciu tej trudnej dla nich decyzji. Dlatego też, chcieliśmy stworzyć dla tych osób miejsce, które będzie odpowiedzią na powyżej opisane braki i potrzeby oraz w którym otrzymają kompleksowe wsparcie i pomoc w poradzeniu sobie z trudną sytuacją, w jakiej się znajdują – dodaje.
Zgodnie z regulaminem czas pobytu w placówce wynosi trzy lata. W tym czasie mieszkańcy są zobligowani do podejmowania terapii, uczestnictwa w kursach społeczno-zawodowych podnoszących lub zmieniających ich kwalifikacje zawodowe. A także brać udział w pracach na rzecz domu oraz na rzecz Caritas. Ważnym kolejnym krokiem jest znalezienie pracy i nauka rozporządzaniem finansami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.