Niewidomi aktorzy zagrali sztukę Karola Wojtyły
14 października 2018 | 23:16 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Tylko trzech aktorów profesjonalnych oraz grupa niewidzących i niedowidzących zostały zaangażowane w projekt teatralny na podstawie sztuki Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”. Spektakl odbędzie się w czwartek 18 października w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Kielcach.
Wydarzenie wpisuje się w obchody Dnia Papieskiego i 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską.
Teatralny spektakl został zrealizowany w ramach projektu „Pełnosprawny – Niepełnosprawny”. Reżyserem sztuki jest krakowski aktor teatralny i filmowy Artur Dziurman, który jest twórcą pierwszego w Polsce Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego. Aktorzy niepełnosprawni występują w większości jego przedstawień. Razem z nimi na scenie grają profesjonaliści.
W spektaklu „Brat naszego Boga” w 20-osobowej obsadzie znalazło się tylko trzech profesjonalnych aktorów. Główną rolę gra Maciej Jackowski – aktor Teatru im. Słowackiego w Krakowie, na scenie WDK zagrają także Magdalena Sokołowska i Iwona Chamiec. Pozostali aktorzy to uczestnicy warsztatów teatralnych prowadzonych przez stowarzyszenie Scena Moliere. Wśród nich są zarówno niewidzący, jak i słabo widzący Premiera odbyła się w kwietniu 2009 roku.
Spektakl jest multimedialnym kolażem – sceny teatralne przeplatane są z sekwencjami filmowymi, łączącymi różne miejsca akcji i płaszczyzny czasowe w dramacie. Zdjęcia powstawały m.in. w opactwie benedyktynów w podkrakowskim Tyńcu oraz w Parku im. W. Bednarskiego w Krakowie.
W ponadgodzinnym spektaklu są też sekwencje filmowe. Przedstawienie oparte na tekście Ojca Świętego Jana Pawła II jest dostosowane do możliwości percepcyjnych współczesnego widza. Adaptacja dramatu przez reżysera Artura Dziurmana została uwspółcześniona, a język uproszczony.
„Brat naszego Boga” przypomina losy polskiego powstańca, malarza i zakonnika św. brata Alberta Chmielowskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.