W Warszawie odnaleziono grób pradziadka św. Jana Pawła II
16 października 2018 | 10:32 | muk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Jak się okazuje, korzenie Jana Pawła II to nie tylko Kraków i Małopolska, ale również Mazowsze. Pradziadek Papieża ze strony matki, Mikołaj Kaczorowski, był związany z Warszawą – ustaliła dr Milena Kindziuk z UKSW, autorka biografii Emilii Wojtyłowej.
– Udało mi się nawet odnaleźć grób Mikołaja Kaczorowskiego. Znajduje się on na Cmentarzu Powązkowskim, w kwaterze 185 – mówi KAI Milena Kindziuk. Na podstawie badań, rozmów i kwerendy archiwów ustaliła ona tożsamość Mikołaja Kaczorowskiego, zmarłego w Warszawie 7 lipca 1872 r.
Pradziad papieża Mikołaj Kaczorowski pochodził z Magnuszewa na Mazowszu, pracował w dobrach należących do rodziny hrabiów Zamojskich. W ten sposób trafił do Pałacu Zamojskich przy Nowym Świecie w Warszawie, gdzie pracował jako stangret hrabiego Andrzeja Zamojskiego, najprawdopodobniej w latach 1854-1859.
– Potwierdza to spis ludności Warszawy z 1854 roku – mówi Milena Kindziuk i podkreśla, że Mikołaj Kaczorowski spędził w stolicy również ostatnie siedem lat życia. – Jako emeryt, mieszkał wtedy u swego brata Tomasza Kaczorowskiego, w mieszkaniu w centrum Warszawy, położonym na terenie parafii św. Krzyża. U brata w domu zmarł. Potwierdza to zapis w Księdze zmarłych z 1872 r. prowadzonej w parafii św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu – relacjonuje Milena Kindziuk.
Msza św. pogrzebowa pradziadka Papieża została odprawiona w kościele św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.
Nie wiadomo natomiast, kto obecnie się opiekuje grobem rodziny papieskiej w Warszawie. – Na Powązkach nie ma bowiem opłat za groby, ich właściciele nie muszą zgłaszać się do parafii i dlatego nie są znani – tłumaczy biografka i wyraża nadzieję, że grób pradziadka Papieża znajdzie się teraz na mapie Warszawy wśród miejsc związanych ze św. Janem Pawłem II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.