Brzozów: abp Szal konsekrował ołtarz w kolegiacie
20 października 2018 | 18:21 | pab | Brzozów Ⓒ Ⓟ
Abp Adam Szal konsekrował w sobotę 20 października kamienny ołtarz w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie. – Niech ten ołtarz będzie źródłem jedności, miłości i pokoju – zachęcał metropolita przemyski. Jutro kościół ten zostanie podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczyć nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Abp Adam Szal wskazywał, aby kamienny ołtarz był „połączony z ołtarzem naszego serca”. – Byśmy ofiarę Panu Bogu składali przede wszystkim w naszym sercu, w naszej duszy – zachęcał.
W swojej homilii metropolita przemyski wyjaśniał znaczenie ołtarza i jego symboliki. – Ołtarz jest przede wszystkim wyobrażeniem stołu z Ostatniej Wieczerzy, jest miejscem, w którym Jezus ustanowił Najświętszy Sakrament i sakrament kapłaństwa, i zobowiązał nas do tego, żebyśmy przeżywali nasze życie chrześcijańskie w oświetleniu przykazania miłości Boga i bliźniego – powiedział.
Jak mówił kaznodzieja, ołtarz jest symbolem samego Chrystusa i ofiary, która dokonała się na krzyżu. Fakt, że jest wykonany z kamienia ma przypominać, że „Chrystus jest kamieniem odrzuconym przez budujących, ale kamieniem, który stał się fundamentem, podstawą naszej wiary i przyszłości”. Pięć znaków krzyża, które biskup czyni na ołtarzu symbolizuje natomiast pięć ran Chrystusa na krzyżu.
– Biały obrus, który będzie nałożony na ołtarz, przypomina nam całun, którym został owinięty Chrystus umęczony; całun, który pozostawił ślady męki i jest relikwią po zmartwychwstałym Jezusie – kontynuował abp Szal.
Metropolita przemyski przypomniał Ojców Kościoła, którzy wskazują, że ołtarz jest także symbolem serca człowieka, a Chrystus jest kapłanem, ofiarą i ołtarzem. – Niech ten ołtarz będzie źródłem jedności, miłości i pokoju, które jako dary Boże niech zapanują w naszej wspólnocie parafialnej – zachęcał.
Brzozów został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w październiku 1359 r. W 1384 r. królowa Maria Węgierska nadała Brzozów w uposażenie biskupów przemyskich. W 1399 r. najprawdopodobniej został wybudowany pierwszy kościół. Obecna świątynia pw. Przemienienia Pańskiego została konsekrowana w 1688 r. Był to jedyny w okolicy kościół murowany, dodatkowo wyróżniający się monumentalną jak na owe czasy bryłą.
W 1724 r. utworzono przy kościele Brzozowską Kapitułę Kolegiacką, a w 1760 r. drugie w diecezji przemyskiej seminarium duchowne. Ze względu na reformy józefińskie, związane z rozbiorami Polski działało ono do tylko 22 lata. Ponownie zostało uruchomione w 1940 r. – początkowo wbrew zakazowi Niemców. W ciężkich warunkach funkcjonowało do 1946 r.
Przełom XX i XXI wieku to czas gruntownych prac konserwacyjnych w kościele.
Jutro kościół ten zostanie podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczyć nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio z udziałem biskupów z metropolii przemyskiej. Będzie to siódma bazylika mniejsza w archidiecezji przemyskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.