Bp Szkudło: zjednoczenie z Jezusem pozwala nam widzieć siebie
20 października 2018 | 21:02 | ks.sk | Chorzów Ⓒ Ⓟ
W Chorzowie w kościele pw. św. Wawrzyńca, Eucharystię z okazji 80 lecia poświęcenia świątyni sprawował bp Marek Szkudło. W homilii zwrócił uwagę na fakt, że dopiero zjednoczenie z Jezusem pozwala nam widzieć siebie, swoje powołanie.
– Gdy przy kościele gromadzą się ludzie i otwierają się na dary Boże, to stają się nowymi ludźmi. Już wówczas tworzy się parafia – mówił zebranym w chorzowskiej świątyni bp Marek Szkudło. Zwrócił uwagę, że jednocząc się z Chrystusem stajemy się żywą wspólnotą, w której „jedni drugich brzemiona noszą”.
W homilii zacytował fragment kazania bp Stanisława Adamskiego, który w 1938 roku poświęcił kościół ku czci św. Wawrzyńca. – Czcigodne ściany, czcigodnego kościółka knurowskiego, od wieków przeniknięte wonią kadzidła i modlitw wielu pokoleń wiernych, na nową odzyskują swój blask. Jest to początek nowego życia starej świątyni – mówił.
– Przychodzimy tutaj, by się otworzyć na Bożego ducha. I jesteśmy tutaj wszyscy po to, by przemieniać swoje życie – dodał. Hierarcha zwrócił uwagę, że wzrastanie, tworzenie żywego Kościoła to pragnienie, by Chrystus był w każdym z parafian. – Już nie chcę być obok, chcę, żeby Jezus był we mnie. Był w moim spojrzeniu, w moich rękach, nogach – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.
– Gromadzi nas potrójna uroczystość. Przeżywamy 80 rocznicę poświęcenia tego kościoła tutaj, na Wzgórzu Redena, 50 rocznica nieformalnego powstania tutaj parafii i 40 rocznica jej erygowania – mówił ks. Eugeniusz Błaszczyk, proboszcz chorzowskiej parafii.
Kościół św. Wawrzyńca powstał w 1599 r. w Knurowie. W 1935 r. został zakupiony przez Magistrat Miasta Chorzowa w ramach ratowania zabytków architektury drewnianej Górnego Śląska. Była to odpowiedź miasta na apel wojewódzkiego konserwatora zabytków. Do roku 1968 była to filia parafii św. Antoniego. Następnie samodzielna stacja duszpasterska, która w 1978 została przekształcona przez bp Herberta Bednorza w osobną parafię.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.