Ambasada Izraela w Polsce ma 70 lat
24 października 2018 | 10:47 | lk / mip | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Utworzenie ambasady Izraela w Polsce – pierwszej na świecie placówki dyplomatycznej po powstaniu tego państwa – upamiętniono we wtorek w Warszawie. Wywieszenie izraelskiej flagi symbolicznie powtórzyła z balkonu w Hotelu Bristol ambasador Izraela w RP Anna Azari. W tym roku Izrael obchodzi 70. rocznicę swojej państwowości.
29 września 1948 r., w Warszawie otwarta została pierwsza placówka dyplomatyczna Państwa Izrael na świecie. Przedstawiciel Państwa Izrael, Israel Barzilaj, po złożeniu listów uwierzytelniających w Belwederze, wrócił wraz ze swoim personelem do tymczasowej placówki na drugim piętrze Hotelu Bristol na Krakowskim Przedmieściu. Gdy pojawił się z innymi dyplomatami, aby wywiesić izraelską flagę, rozległy się oklaski, a ktoś z zebranego tłumu zainicjował izraelski hymn „Hatikwę”.
W roku obchodów 70 lat niepodległości Izraela i 100 lat niepodległości Polski, Ambasada Izraela we współpracy z Fundacją ELNET i przy udziale Kancelarii Prezydenta RP postanowiła zrekonstruować niektóre z wydarzeń tamtych dni. Odtworzony został m.in. niespełna minutowy film dokumentalny ilustrujący historyczne wydarzenie.
Naocznym świadkiem tamtych chwil był Marian Kalwary, ocalały z Holokaustu dzięki heroicznej postawie swojej matki. – Miałem wtedy 18 lat. Był tak samo pochmurny dzień jak dziś.
Przyszedłem tu dzięki matce, która dała mi życie dwa razy: gdy mnie urodziła i starając się mnie uchronić przed śmiercią w czasie Holokaustu. Matka chciała tu przyjść. To był okres, gdy ludzie jeszcze krępowali się swojego żydostwa. Pamiętam i będę zawsze pamiętał, że w momencie wywieszenia flagi Izraela, matce zaczęły płynąć łzy z oczu – wspominał.
We wtorek ambasador Izraela w Polsce Anna Azari odtworzyła historyczną chwilę, pojawiając się na tym samym balkonie Hotelu Bristol, a zgromadzeni pod balkonem zaintonowali „Hatikwę”.
Uroczystość była też okazją do podsumowania dotychczasowych relacji między Izraelem a Polską, szczególnej więzi Izraela z polską społecznością żydowską oraz do pokazania drogi ku równouprawnieniu kobiet i mężczyzn, jaką przebyło w ciągu 70 lat społeczeństwo izraelskie.
W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele MSZ, członkowie stowarzyszeń żydowskich w Polsce i ocalałych z Holokaustu oraz m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Anna Azari przyznała, że fakt utworzenia pierwszej placówki dyplomatycznej Izraela właśnie w Warszawie był jej do chwili objęcia ambasady nieznany. Jak stwierdziła, przez ostatnie 70 lat wiele zmieniło się zarówno w samym Izraelu, jak i we wzajemnych relacjach polsko-żydowskich oraz na szczeblu międzypaństwowym. Podkreśliła, że obydwa kraje przeszły długą drogę od chwili odzyskania i uzyskania niepodległości. Wyraziła też nadzieję, że kolejne 70 lat będą dla Izraela jeszcze bardziej owocne.
Ambasador wskazała też, że choć 70 lat temu wśród izraelskich dyplomatów byli sami mężczyźni, to dziś na czele izraelskiej placówki stoją kobiety – oprócz niej także jej zastępczyni oraz attaché ds. kultury i attaché ds. handlu.
Ceremonia w Hotelu Bristol była też okazją do przypomnienia, że Polska była domem dla narodu żydowskiego przez niemal 1000 lat. Tragiczne losy Polaków podczas drugiej wojny światowej oraz Holokaust przyniosły dramatyczne zmiany w sąsiedzkich relacjach między Polakami a Żydami.
Wielowiekowe zgodne współistnienie Polaków i Żydów podkreślił w liście do uczestników uroczystości, odczytanym przez prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego, prezydent Andrzej Duda. – Było ono możliwe, ponieważ w Polsce wszelkie dążenia do swobody i przywiązania do własnych tradycji kulturalnych i religijnych otaczano zawsze szacunkiem i zrozumieniem – napisał prezydent.
Polska była jednym z państw, które zagłosowały na tak w sprawie rezolucji ONZ z 1947 r. Decyzja ta otworzyła drogę do powstania niepodległego państwa żydowskiego. Ustanowienie Izraela w 1948 r. i jego szybkie uznanie przez Polskę otworzyło nowy rozdział w szczególnych relacjach między dwoma Państwami. Warszawa stała się pierwszym miastem na świecie, w którym otwarta została izraelska placówka dyplomatyczna.
Po bolesnym zerwaniu stosunków na 23 lata i ich odnowieniu pomiędzy Izraelem a demokratyczną Polską, nastała nowa era intensywnej współpracy w dziedzinach kultury, nauki, handlu i dialogu politycznego. Dziś Izrael i Polska rozmawiają o bolesnej przeszłości, jednocześnie pracując wspólnie na rzecz rozwijania innowacyjności, podnoszenia cyberbezpieczeństwa. Wspierają też ruch turystyczny w obu kierunkach oraz organizują spotkania i wymiany młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.