Jarosław: poświęcono Pomnik Pamięci Narodowej
26 października 2018 | 23:13 | pab | Jarosław Ⓒ Ⓟ
Mierzący 32 metry długości Pomnik Pamięci Narodowej został w piątek odsłonięty przy parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu. Monument poświęcił metropolita przemyski abp Adam Szal. List do uczestników uroczystości wystosował prezydent Andrzej Duda. W wydarzeniu wziął udział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
W homilii abp Szal mówił, o trzech słowach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, które – jak stwierdził – łączą naszych bohaterów narodowych. – Pan Bóg był dla nich bardzo ważny i odwoływali się do Niego zwłaszcza w ekstremalnych chwilach swojego życia – powiedział.
Kaznodzieja wskazywał, że Chrystus był dla nich „źródłem życia, mądrości, siły i celem ich życia”. – Oni uświadamiali sobie, że z łaską Bożą ich zwykłe życie, po ludzku sądząc nieraz zmarnowane, nabiera szczególnej wartości , że jest ważne w oczach Bożych i w oczach całego narodu – mówił.
– A honor? To poczucie godności osobistej, to coś, co łączy się z odwagą, męstwem, coś, czego nie można kupić za pieniądze, to jest odpowiedzialność za drugiego człowieka, to wierność przysiędze żołnierskiej, ślubowaniom, obietnicom, które składamy często w ciągu naszego życia – wskazywał metropolita przemyski.
Ojczyzna – jak podkreślił abp Szal – jest tak bliska, że w języku polskim mocno wiąże się z rodzicami, a słowo to w prostej linii pochodzi od słowa „ojciec”. – Niech ten kamień woła o miejsce w naszym sercu dla Boga, dla honoru i dla ojczyzny – apelował metropolita przemyski.
List na do uczestników wydarzenia wystosował prezydent Andrzej Duda. Podziękował w nim za zaangażowanie i ofiarność, a „nade wszystko za to szczególne przywiązanie do wartości patriotycznych i tradycji narodowej, które wyróżnia mieszkańców Państwa regionu”.
Prezydent podkreślił, że pielęgnując pamięć, trzeba spoglądać w przyszłość – ku wyzwaniom nadchodzących czasów. „Niech wspomnienie dokonań naszych poprzedników i przodków umacnia w nas dumę i buduje wiarę we własne siły i możliwości. I niechaj inspiruje nas, współczesnych Polaków, by każdego dnia podejmować własną cząstkę odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest Rzeczpospolita” – napisał Andrzej Duda. Jego słowa odczytał prof. Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP.
Proboszcz parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu ks. Andrzej Surowiec zaznaczył, że z poczucia obowiązku wobec Ojczyzny, którą św. Jan Paweł II nazywał „naszą matką” zrodziła się chęć „utrwalenia prawdziwej historii naszego narodu w postaci Pomnika Pamięci Narodowej”. – Pomnik Pamięci Narodowej pięknie wpisuje się w obchody 1050-lecia chrztu Polski i 100-lecia odzyskania niepodległości. Staje się dziś świadectwem naszej wiary i miłości Ojczyzny, oraz przywiązania do tradycyjnych chrześcijańskich wartości – mówił ks. Surowiec.
Pomnik Pamięci Narodowej mierzy 32 m długości. Na granitowych blokach umieszczono historię Polski od Mieszka I do Jana Pawła II w najważniejszych datach, wydarzeniach i postaciach odlanych z brązu.
Zaczątkiem monumentu był w 2005 r. Pomnik Katyński. W 2010 r. dołożono dwa skrzydła upamiętniające Katastrofę Smoleńską, a w latach 2017 – 2018 został rozbudowany o całą historię Polski.
Bezpośrednią motywacją do powstania ostatecznej wersji pomnika było 1050-lecie chrztu Polski i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.