Bp Janiak: niech nic nie odwiedzie nas od niedzielnej Mszy św.
28 października 2018 | 16:02 | ek | Gołuchów Ⓒ Ⓟ
Oby was nikt nie odwiódł od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. . Trzeba dbać o wiarę, o Kościół duchowy, o wnętrze, bo wiarę można stracić – mówił bp Edward Janiak w kościele pw. NMP Wniebowziętej w Gołuchowie. Biskup kaliski poświęcił nowy ołtarz ku czci Matki Bożej i ustanowił główny odpust parafii na dzień 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP.
Witając biskupa, duchowieństwo i wiernych ks. Rafał Rydliński, proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej w Gołuchowie, wskazał, że w 2016 r. zrodziła się myśl, aby zrekonstruować przedwojenny ołtarz wzorując się na starych fotografiach. – Ten dzień to dla nas wielkie i radosne wydarzenie, które zostanie zapisane w parafialnej kronice, że 28 października w Roku Pańskim 2018, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, został uroczyście poświęcony nowy ołtarz ku czci naszej Matki i Królowej – zaznaczył.
W homilii celebrans wskazując, że dzisiaj Ojciec Święty Franciszek zamyka synod dla młodzieży, prosił o modlitwę w intencji ludzi młodych. – Kościół może być najpiękniejszy, ale najważniejszy jest żywy Kościół. Dbajcie o dzieci i młodzież, żeby te ławki w kościele były pełne. Wy jesteście świątynią Pana Boga. W tej łączności z młodzieżą z całego świata módlmy się o mocną wiarę dla młodych ludzi, dla następnych pokoleń – powiedział bp Janiak.
Dodał, że Kościół wspomina dziś osoby, które są prześladowane za wiarę. – Są miejsca w świecie, gdzie ludzie oddają życie za to, że przyznają się do Chrystusa – ubolewał kaznodzieja.
Zaznaczył, że świątynia materialna jest miejscem pogłębienia więzi z Panem Bogiem. – Ta świątynia materialna świadczy o mieszkańcach. – Całe nasze życie jest związane ze świątynią począwszy do chrztu świętego, poprzez przyjęcie pierwszej komunii św., spowiedź, bierzmowanie, sakrament małżeństwa i sakrament namaszczenia chorych. Od pierwszego dnia ziemskiej pielgrzymki do ostatniego losy nasze są złączone ze świątynią, a wszystko po to, aby żyć wiecznie, abyśmy mogli kiedyś spotkać się z Bogiem, który jest miłością – przekonywał hierarcha.
Podkreślał, że życie duchowe zaczyna się w parafialnym kościele i prosił wiernych, aby systematycznie przychodzili do świątyni. – Prosimy dziś, by was nikt nie odwiódł od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Pamiętajmy, że ważne jest, żeby rodzina, szkoła i Kościół mówiły jednym głosem. Trzeba dbać o wiarę, o Kościół duchowy, o wnętrze, bo wiarę można stracić. Człowiek, który nie modli się, nie przystępuje do sakramentów świętych, prędzej czy później traci wiarę – stwierdził bp Janiak.
Parafię w Gołuchowie erygowano w 2. połowie XIII w. W 1581 r. Rafał Leszczyński (pochowany w podziemiach kościoła w Gołuchowie), kasztelan śremski, oddał kościół braciom czeskim, swoim współwyznawcom. W ich rękach świątynia pozostawała do 1601 r. Odebrał im ją syn Rafała, Wacław Leszczyński, kanclerz koronny, generał wielkopolski, który przeszedłszy na łono Kościoła rzymskokatolickiego wybudował w 1612 r. w miejsce starego, nowy kościół i ustanowił przy nim Kolegium Mansyonarzy. Kościół konsekrował w 1623 r. sufragan Wilczyński, a arcybiskup Gębicki tegoż roku wydał nową erekcję kościoła.
Podczas II wojny światowej 16 września 1941 r. przystąpiono do niszczenia kościoła. 4 października tego roku kościół został całkowicie zburzony. Mieszkańcom Gołuchowa, tuż przed wyburzeniem kościoła, udało się wynieść i przechować niewielką część wyposażenia barokowej świątyni, która istniała od 1612 r.
Do budowy kolejnego kościoła przystąpiono w 1949 r. Kamień węgielny poświęcił Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Poświęcenia kościoła pw. NMP Wniebowziętej dokonał 15 października 1961 r. bp Lucjan Bernacki, sufragan z Gniezna.
W listopadzie 2016 r. zrodziła się myśl, aby zrekonstruować przedwojenny ołtarz, a w lutym 2017 r. rozpoczęły się pierwsze prace stolarskie i snycerskie.
W ołtarzu został umieszczony obraz NMP Wniebowziętej, który znajdował się w starym przedwojennym ołtarzu oraz obraz Matki Bożej Śnieżnej, który do tej pory był ulokowany w bocznej kaplicy, a po renowacji i otrzymaniu nowej ramy postanowiono umieścić go również w ołtarzu głównym. Wota, jakie znajdowały się na tym obrazie oraz srebrne sukienki świadczą o tym, iż wizerunek ten w przeszłości cieszył się wielką czcią wiernych. Obraz uznawany za cudowny jest datowany na 1. poł. XVII w., a przyozdobiony sukienkami z XVIII w.
Od 2016 r. proboszczem parafii w Gołuchowie jest ks. Rafał Rydliński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.