Europa upamiętni 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej
06 listopada 2018 | 06:29 | ts (KAI) / mip | Rzym/Paryż/Londyn/Berlin Ⓒ Ⓟ
Politycy i Kościoły Europy upamiętniają 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej. We Włoszech prezydent Sergio Mattarella już w niedzielę 4 listopada udał się przed największy wojenny cmentarz w kraju w Fogliano di Redipuglia koło Gorycji, gdzie spoczywają szczątki stu tysięcy poległych.
Choć oficjalnie walki zakończyły się 11 listopada, Włochy świętują jednak zawieszenie broni z Austro-Węgrami 3 listopada 1918. W rok później dzień 4 listopada został ogłoszony dniem jedności narodowej oraz wojska.
We Francji z okazji zakończenia wojny prezydent Emmanuel Macron rozpoczął 4 listopada odwiedziny najważniejszych miejsc pamięci, m.in. w Verdun. Na centralne uroczystości w Paryżu 11 listopada ma przyjechać m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel.
W belgijskim Ypres w tym roku 11 października dwukrotnie będzie miała miejsce obchodzona od 1929 roku ceremonia upamiętniająca poległych w czasie I wojny światowej, po raz pierwszy o godz. 11, gdy przed stu laty weszło w życie zawieszenie broni i po raz drugi o godz. 20.00, w której uczestniczyć będzie król Belgii Filip.
Natomiast niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Berlinie zaapelowało, aby 11 listopada dźwięk kościelnych dzwonów upamiętnił zakończenie wojny. „Dzwony odezwą się o godz. 13.30 dając mocny znak woli pokoju i pojednania” – stwierdza nota MSZ.
Inicjatywa obchodów na całym świecie 100. Rocznicy zakończenia I wojny światowej wyszła z Wielkiej Brytanii. 11 listopada 1918 ludzie w różnych krajach świata wyszli na ulice ciesząc się z radosnej wiadomości o zakończeniu wojny i spontanicznie zaczęto bić w dzwony.
W Wielkiej Brytanii odezwą się one o 12.30 czasu lokalnego, w tym samym czasie rozpocznie się tradycyjna parada, którą Londyn obchodzi każdego roku w rocznicę zakończenia wojny. Po raz pierwszy w tych uroczystościach będzie uczestniczył prezydent Niemiec, Walter Steinmeier.
W I wojnie światowej w latach 1914-1918 zginęło szacunkowo 10 milionów żołnierzy, a na jej skutek zmarło ok. sześć milionów cywilów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.