Bp Lityński apeluje o obronę wartości wywalczonych przez przodków
11 listopada 2018 | 13:49 | wm | Gorzów Wlkp. Ⓒ Ⓟ
Ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, podczas Mszy św. z okazji święta odzyskania przez Polskę niepodległości zaapelował o obronę wartości wywalczonych sto lat temu przez naszych przodków. Uroczysta Eucharystia odprawiona została w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.
W wojewódzkich obchodach uczestniczyli przedstawiciele lubuskiego urzędu wojewódzkiego z wojewodą Władysławem Dajczakiem, urzędu miasta z prezydentem Gorzowa Jackiem Wójcickim, poczty sztandarowe, wojsko, harcerze i parlamentarzyści. Przed nabożeństwem delegacje świeckie złożyły wieńce i wiązanki przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na skwerze Wolności.
W homilii bp Lityński przypomniał słowa św. Jana XXIII odnoszącego się z wielką czcią do naszej ojczyzny, który powiedział, że z domu rodzicielskiego wyniósł znajomość historii Polski i szacunek do naszego kraju.
– Takie same uczucia powinny się rodzić dziś w naszych sercach. Wielki szacunek do naszych przodków w XXI wieku musi kształtować w sobie więź, pragnienie poświęcenia i pracy dla innych, zwłaszcza dla ojczyzny. Nie możemy się dać skłócić, poróżnić. Róbmy sobie postanowienie przywołując słowa prymasa kard. Stanisława Wyszyńskiego, który mówił o tym, że na każdym kroku będziemy walczyć o to, aby w Polsce po polsku się myślało. By słowa: pokój i ojczyzna były wpisane na trwałe w naszych sercach – podkreślił.
Dalej mówił kapłan, że musimy bronić naszych serc przed zniewoleniem i ideologią, która wprowadza zamęt w narodzie. – Nie pozwólmy zniewolić naszych serc i umysłów, by odebrano nam wartości, o które walczyli przodkowie przed stu laty – podkreślał bp Lityński.
Mówiąc o polskiej ziemi duszpasterz cytował wiersz Marii Konopnickiej „Ojczyzna” – przypominającym, że to wioski i miasta, rzeki, lasy i łąki „gdzie pieśń nadziei śpiewają skowronki”. Poetka nie doczekała, by jej kraj znalazł się na mapie, bo zmarła 8 lat przed niepodległością. W oparciu o jej poezję duszpasterz zapytał: – Czym jest ojczyzna dla nas żyjących w XXI wieku, szukających nadziei na przyszłość? Odpowiadając posłużył się Czytaniem z Pierwszej Księgi Królewskiej o ubogiej wdowie karmiącej Eliasza, której postać może być odniesieniem do sytuacji walki o niepodległość, wydającą się po ludzku beznadziejną.
– Nasi przodkowie w okresie zaborów przetrwali nadzieją z tymi, którzy wlewali w nich tę nadzieję. Miłość do Polski i wiara w zwycięstwo przetrwały w sercach, a dzielni rodacy uprosili modlitwą deszcz błogosławieństwa, którym żyła przywrócona niepodległość – mówił kapłan, który odniósł się do czasów teraźniejszych i wspomniał o istniejących zagrożeniach współczesnego świata.
Powołał się na słowa niemieckiego kard. Gerharda Müllera, który twierdzi, że nasz kraj jest w rdzeniu rechrystianizacji Europy, i że wcześniej próbowano zniszczyć katolicką Irlandię, a teraz Polska jest w ognisku skoncentrowanych ataków. Bp Lityński stwierdził, że dzisiaj chodzi o śmiertelny cios, który ma być dokonany w duszy. Dlatego kapłan zaapelował o niezatracenie wartości zdobytych przez przodków, przypomniał o czwartym przykazaniu dekalogu, który dosadnie interpretował św. Jan Paweł II, wskazując obowiązek czczenia matki, bo matką jest także ziemia ojczysta.
– Zabierzmy ze sobą dekalog Polaka ułożony przez Zofię Kossak Szczucką – powiedział bp Lityński. Przypomniał również słowa Cypriana Kamila Norwida, że ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. – Nie możemy się czuć zwolnieni od odpowiedzialności. Swoją służbą dla Polski idźmy w nowy świat w nowe stulecie – powiedział kapłan.
Uroczystości rocznicowe zakończą się wieczorem w Parku Słowiańskim. Tu z gorzowianami spotka się prezydent RP Andrzej Duda. Wcześniej odbywać się będą m.in. pokazy, inscenizacje, koncerty oraz III Bieg Niepodległości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.