„Zrozumieć Niepodległą” – koncert w kościele na Marymoncie na zakończenie projektu R. Grudnia
16 listopada 2018 | 11:13 | Robert Grudzień, aw | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Msza św. i koncert pamięci bł. ks. Michała Sopoćki w warszawskim kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski zakończy 18 listopada realizację ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą”. Jak wyjaśnia artysta koncert, w którym weźmie udział Halina Łabonarska, jest artystycznym podziękowaniem duchowieństwu na zakończenie projektu „Zrozumieć Niepodległą”, zaś tytuł wydarzenia „Ojczyzno moja, ile ty mnie kosztujesz, nie ma dnia, w którym bym się nie modliła za ciebie” – zaczerpnięty jest z „Dzienniczka” św. siostry Faustyny. Początek o godz. 17.
Miejsce koncertu nie jest przypadkowe. W parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski na warszawskim Marymoncie w 1918 roku mieściło się duszpasterstwo wojskowe a jego kapelanem był ks. Michał Sopoćko, późniejszy spowiednik św. s. Faustyny Kowalskiej.
– Uroczystościami chcemy podziękować duchowieństwu oraz kapelanom Wojska Polskiego dzięki, którym możemy cieszyć się Niepodległą. Wszyscy wiemy, jak ważna rola przypadła duszpasterzom, kapelanom wojskowym w procesie religijno-moralnego, patriotycznego i obywatelskiego wychowania młodzieży, odbywającej służbę wojskową. Szczególne i symboliczne miejsce to Marymont, gdzie kapelanem był bł. ks. Michał Sopoćko Wojska Polskiego. Swą posługę pełnił w Warszawie i Wilnie (1918-1932) – powiedział Robert Grudzień, muzyk i kompozytor oraz autor ogólnopolskich projektów historyczno-artystycznych.
Sama parafia też ściśle związana jest z powrotem Polski na mapy Europy i świata. Po odzyskaniu niepodległości kaplicę na Marymoncie przejęło duszpasterstwo wojskowe, którego kapelanem w latach 1918-1924 był studiujący w Warszawie właśnie ks. Michał Sopoćko. Na Marymoncie stacjonowało wojsko polskie, a podczas wojny polsko-bolszewickiej studenci Politechniki Warszawskiej odbywali przeszkolenie wojskowe przed wysłaniem do walk, które w najbardziej dramatycznym momencie toczyły się niebezpiecznie blisko.
W czasie wojny 1920 r. w kaplicy mieścił się szpitalik dla rannych żołnierzy przywożonych z frontu, przy których ks. Sopoćko pełnił swą kapelańską posługę. 15 sierpnia 1921 roku, w pierwszą rocznicę „cudu nad Wisłą” cały Marymont wraz z Pułkiem Saperów oddał swoją służbę Chrystusowi, obierając jego Matkę za swoją Panią i Królową.
Dzięki staraniom biskupa polowego Wojska Polskiego Stanisława Galla Wojskowa Kuria Biskupia przekazała nowej świątyni dzwon. 16 listopada 1924 roku w obecności dostojników wojskowych, duchownych i cywilnych biskup Stanisław Gall poświęcił kaplicę dedykowaną Matce Bożej Królowej Korony Polskiej – pierwszą w Polsce świątynię pod tym wezwaniem.
W kościele na Marymoncie znajdują się relikwie bł. ks. Michała Sopoćko. W niedzielę, 27 września 2009 r., w kościele odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej kapelana Wojska Polskiego, bł. ks. Michała Sopoćki. Tablica ufundowana została przez Prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych Lecha Kaczyńskiego. Inicjatorką upamiętnienia zasług i działalności bł. ks. Michała Sopoćki była Anna Walentynowicz.
Wydarzenie artystyczne w ramach ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą” zostało wpisane w oficjalny program wydarzeń rocznicowych „Niepodległa” i realizowany jest w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.www.grudzien.pl
Zrozumieć Niepodległą – projekt autorski www.grudzien.pl tel. 601306483
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.