Jasna Góra: archidiecezja poznańska zaprasza Maryję na szlak nawiedzenia
24 listopada 2018 | 15:40 | it | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Z zaproszeniem Maryi w kopii Jej Cudownego Wizerunku do nawiedzenia wspólnot i parafii na Jasną Górę bardzo licznie wraz z biskupami przybyli dziś wierni archidiecezji poznańskiej. Przedstawiciele tej najstarszej w Polsce diecezji bardzo czekają na peregrynację, która rozpocznie się w maju przyszłego roku.
Centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza św. sprawowana w południe w bazylice jasnogórskiej. Przewodniczył jej i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Episkopatu, a koncelebrowało ponad 120 księży na czele z biskupami pomocniczymi archidiecezji: bp. Grzegorzem Balcerkiem i bp. Damianem Brylem oraz bp. seniorem Zdzisławem Fortuniakiem. Na uroczystą pielgrzymkę przybyło ponad 3 tys. osób z całej arch. poznańskiej.
– To jest taki antrakt do całego wydarzenia, które już drugi raz ma się powtórzyć w naszej archidiecezji. Wypada, żeby oficjalna delegacja archidiecezjalna przywitała tutaj Matkę Bożą, zaprosiła do ruchu peregrynacyjnego, który rozpocznie się 18 maja – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański zaznaczył, że do peregrynacji archidiecezja przygotowuje się już od dłuższego czasu zaczynając od kapłanów. – Teraz jest czas, żeby ludzie świeccy włączyli się w to dzieło, dlatego, że jest to rzecz niebywałej wagi dla naszej archidiecezji – przeciwko temu trendowi ostatnich czasów, który pragnie rozczłonkować społeczność i każdego pozostawić jako indywiduum, w samotności, my chcemy, żeby ta peregrynacja z powrotem przywróciła ducha wspólnotowego, by ludzie zrozumieli, że nie są sierotami na tym świecie, tylko, że mają swoją Matkę i Chrystusa, którego Matka przynosi – abp Gądecki.
Hierarch podkreśla, że trwająca od ponad pół wieku peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej ma głęboki sens, bo przypomina o obecności Matki w Kościele i przy człowieku w Kościele. – To czasami może tak wyglądać, że ludzie zabiegani tymi rzeczami doczesnymi, codziennymi zapominają o tym co jest podstawowe tzn. o tym, że nie są bezdomni. Podczas, gdy cywilizacja światowa pcha ludzi w indywidualizm, jakieś odseparowanie od innych, w anonimowość i w samotność my musimy coś przeciwnego przedstawić i właśnie tym jest peregrynacja – uważa abp Gądecki.
– Przyjechaliśmy na to miejsce, na Jasną Górę z wielką radością, aby powiedzieć Matce Bożej, że jesteśmy gotowi, że czuwamy, że w wizerunku Pani Jasnogórskiej zapraszamy Ją do tej najstarszej, pierwszej na ziemiach polskich diecezji, po 42 latach – powiedział z kolei bp Grzegorz Balcerek, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Podkreślił, że myślą wiodącą rozpoczynającej się peregrynacji będzie spojrzenie ku przyszłości, bo nawiedzenie odbywać się pod hasłem: „Z Maryją w nowe czasy”.
Bp Zdzisław Fortuniak, który pamięta jeszcze pierwszą peregrynację w archidiecezji poznańskiej podkreśla, że było to wielkie święto i wspaniała mobilizacja wiernych. – To przede wszystkim było ogromne poruszenie ludzi, ogromne zaangażowanie, choć były najróżniejsze utrudnienia ze strony ówczesnych władz, ale ludzie na to nie zważali.
Podczas Mszy św. nastąpiło poświęcenie kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej dla nowo powstającej kaplicy w Ośrodku Leczniczym i Rehabilitacji Kardiologicznej w Kowanówku niedaleko Obornik, na pamiątkę wydarzeń sprzed 40. laty, kiedy tam miało miejsce nawiedzenie kościoła.
Na zakończenie Eucharystii abp Stanisław Gądecki wraz z delegacją kapłanów przeszedł do Kaplicy Matki Bożej, gdzie przed Cudownym Obrazem odczytał akt zaproszenia Maryi do wszystkich kaplic i kościołów archidiecezji poznańskiej.
Nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej rozpocznie się 18 maja 2019 r., czyli w dniu urodzin św. Jana Pawła II kościele w Poznaniu, na Ratajach, który powstał jako wotum wdzięczności za pierwszą peregrynację obrazu w diecezji przed 42. laty.
Peregrynacja w arch. poznańskiej potrwa aż do września 2020 r.
Pielgrzymujący po polskich diecezjach Obraz Nawiedzenia przewożony jest w specjalnym samochodzie. Jego kustoszami na szlaku są specjalnie wyznaczeni ojcowie paulini. Kopia jasnogórskiej ikony waży 90 kilogramów. Teraz peregrynuje jeszcze w diec. bydgoskiej. Nawiedzeniu towarzyszy hasło „Matka Kościoła”. Jest ono związane z dziękczynieniem za powstanie diecezji bydgoskiej oraz ze szczególną modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu rozpoczęła się 26 sierpnia 1957 roku na Jasnej Górze. Kilka miesięcy wcześniej, 13 maja podczas wizyty prymasa Stefana Wyszyńskiego w Watykanie, obraz poświęcił Pius XII, błogosławiąc w ten sposób ideę Wielkiej Nowenny, która rozpoczęła się 3 maja.
Do 1966 roku obraz odwiedził dziesięć diecezji, a w każdej z nich wszystkie parafie. W każdej parafii przebywał dobę. Dla wiernych to było wielkie święto. Przystrajano z tej okazji ulice, domy, na granicy parafii i diecezji obraz witały banderie konne, orkiestry. Przyjazd obrazu poprzedzały kilkutygodniowe duchowe przygotowania, zakończone rekolekcjami, spowiedzią i specjalnym trzydniowym nabożeństwem. Przed obrazem modlitwy trwały dzień i noc. Tak jest do dzisiaj.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.