Siedlce: błogosławieństwo wdowy w diecezji siedleckiej
02 grudnia 2018 | 18:27 | moka | Siedlce Ⓒ Ⓟ
Kolejna kobieta z diecezji siedleckiej została włączona do stanu wdów konsekrowanych. Uroczystość odbyła się 2 grudnia w katedrze siedleckiej. Obrzędowi błogosławieństwa przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. W uroczystości wzięły udział osoby odgrywające znaczącą rolę w życiu duchowym pani Małgorzaty Ciołek z parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie, m.in. ks. kan. Marek Matusik, wikariusz biskupi do spraw życia konsekrowanego, jej przyjaciele, krewni oraz rodzina.
Cała wspólnota modliła się do Ducha Świętego, by zesłał jej potrzebne dary do podjęcia zadań związanych z wejściem w stan pobłogosławionych wdów. Na znak szczególnej więzi z Kościołem diecezjalnym, biskup Kazimierz Gurda wręczył pani Małgorzacie Ciołek krzyż i księgę liturgii godzin, by włączając swój głos w modlitwę Kościoła, ściśle jednoczyła się z Chrystusem. Na zakończenie obrzędu błogosławieństwa, wdowa odmówiła modlitwę za swego kilka lat temu zmarłego męża.
W homilii biskup siedlecki przypomniał, że coraz więcej osób swoje powołanie widzi w indywidualnej formie życia konsekrowanego jako dziewice, wdowy, wdowcy czy pustelnicy. Hierarcha przypomniał, że stan wdów istnieje w Kościele od pierwszych wieków. Należą do niego kobiety, których mężowie odeszli już do Pana. „Przynależność do stanu wdów jest wezwaniem do oddania życia Chrystusowi i życia w stanie łaski. Nie jest zakwestionowaniem życia małżeńskiego, ale sytuuje się w linii ciągłej wobec małżeństwa” – mówił biskup.
Wdowy konsekrowane nie tworzą zgromadzeń, składają swoje śluby na ręce biskupa ordynariusza i są do jego dyspozycji. W Polsce jest już prawie 300 wdów należących do stanu wdów konsekrowanych. Obecnie w diecezji siedleckiej przygotowuje się do tego stanu 14 wdów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.