KUL: konferencja o błogosławionym bp. Władysławie Goralu
06 grudnia 2018 | 17:42 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
O pracy duszpasterskiej i naukowej oraz o męczeńskiej śmierci bł. Władysława Gorala rozmawiano dzisiaj podczas konferencji zorganizowanej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W sympozjum wzięli udział historycy, duszpasterze oraz krewni lubelskiego biskupa pomocniczego i więźnia Sachsenhausen. Okazją do spotkania jest 120. rocznica urodzin i 80. rocznica święceń błogosławionego.
Jednym z prelegentów był ks. dr Robert Ogrodnik z Instytutu Historii PAN, który mówił o pracy społecznej ks. Gorala. Przytaczając przykłady zaangażowania w społecznego, zaznaczył, że przyszły męczennik odznaczał się niezwykłym charyzmatem kontaktu z pracownikami lokalnych fabryk – On, wykształcony filozof, po zagranicznych uniwersytetach, nie dość, że cieszył się niezwykłym szacunkiem robotników, to jeszcze stał się liderem tego środowiska. To obrazuje jego umiejętności rozmowy z każdym człowiekiem – mówił historyk.
Jak zauważył ks. Ogrodnik, troska o los diecezjan nie sprowadzała się jedynie do pomocy duchowej, ale i materialnej. – Trudno jest powiedzieć, by miał swoje pieniądze. Wszystko, co miał, rozdawał. Dostrzegał w każdym niezbywalną godność osoby ludzkiej. Świadczył tym całym sobą, swoim nauczaniem biskupim i życiem codziennym – tłumaczył krewny męczennika.
Na temat dziennika, który prowadził bp Goral, mówił ks. Józef Maciąg z Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Lubelskiej. Zdaniem kapłana, z zachowanych notatek można dokładnie odtworzyć styl pracy duszpasterskiej lubelskiego biskupa pomocniczego. – Był pochłonięty wirem pracy, stale odwiedzał różne parafie i środowiska, z jednego spotkania jechał dalej. Nie przeszkadzało mu to w pielęgnowaniu ducha kontemplacji – wyjaśniał duszpasterz.
Prelegent przytoczył zapiski bp Gorala z pierwszych dni wybuchu II wojny światowej. W obliczu bombardowań wśród lublinian pojawiła się plotka o ucieczce biskupów. – Chcąc dodać otuchy, biskup wychodził na ulicę, odwiedzał kościoły i spotykał się z ludźmi. Zajmował się też organizacją pochówku ofiar bombardowań miasta i sam prowadził kondukty pogrzebowe. Podczas ostatniego publicznego kazania, jakie wygłosił w lubelskiej kaplicy sióstr pasterek, mówił o dwóch biskupach męczennikach: Stanisławie ze Szczepanowa i Jozafacie Kuncewiczu. Trzy dni później został zatrzymany przez nazistów, następnie uwięziony w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen – powiedział ks. Maciąg.
Przed konferencją w kościele akademickim KUL odbyła się uroczysta Eucharystia w intencji rychłej kanonizacji biskupa-męczennika. Liturgii przewodniczył ks. kan. Marian Goral, bratanek błogosławionego.
W piątek w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się koncert poświęcony postaci bp Władysława Gorala. Zespół Muzyki Dawnej Filharmonii Lubelskiej wraz z Chórem „Lutnia Lubelska” wykonają utwory Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego czy Jana Dismasa Zelenka. Swoją premierę będzie miał utwór napisany przez Jerzego Kornowicza dedykowany błogosławionemu biskupowi.
Władysław Goral urodził się 1 maja 1898 r. w Stoczku, w powiecie lubartowskim, w licznej chłopskiej rodzinie. Ukończył gimnazjum w Lubartowie (1911-1915), rozpoczął naukę w Seminarium Duchownym w Lublinie, a ukończył święceniami kapłańskimi 18 grudnia 1920 r. w Bazylice na Lateranie. Dwuletnie studia na Gregorianum uwieńczył doktoratem z filozofii. W latach 1923-1924 studiował teologię we Fryburgu.
Po powrocie do Polski pracował jako wykładowca w lubelskim seminarium duchownym. Był gorliwym duszpasterzem robotników, opiekunem ubogich i promotorem chrześcijańskiej nauki społecznej, wybitnym spowiednikiem i kaznodzieją. W 1938 został mianowany biskupem pomocniczym lubelskim. Sakrę biskupią przyjął 9 października 1938 r. z rąk ordynariusza lubelskiego bp. Mariana Leona Fulmana.
Aresztowany przez hitlerowców 17 listopada 1939 r., został osadzony w ściśle izolowanym karcerze w obozie w Sachsenhausen. Tam zginął prawdopodobnie w kwietniu 1945 r. Ciała nigdy nie odnaleziono. 13 czerwca roku Jana Paweł II zaliczył go w poczet 108 błogosławionych w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej.
Biskup-męczennik jest patronem lubelskiej parafii erygowanej w 2004 r. przez abp. Józefa Życińskiego. W 2013 rozpoczęła się budowa kościoła-sanktuarium ku czci błogosławionego. Bp Władysław Goral jest też patronem przedszkola i szkoły podstawowej w Ciecierzynie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.