Rafał Blechacz zagrał koncert na Jasnej Górze
07 grudnia 2018 | 11:00 | mir/R. | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Często zapewnia, że muzyka jest dla niego jak modlitwa. Jasną Górę odwiedza zawsze przed ważnymi wydarzeniami w swoim życiu. Był tu przed maturą, przed pierwszymi poważnymi konkursami czy koncertami i po Konkursie Chopinowskim w 2005 r., w którym zwyciężył. Wczoraj Rafał Blechacz zagrał utwory Fryderyka Chopina i Ignacego J. Paderewskiego w jasnogórskiej bazylice.
– Koncert na Jasnej Górze to dla mnie wyjątkowe wydarzenie jako osoby wierzącej, te emocje duchowe, jak i te muzyczne łączą się ze sobą – przyznał pianista, występujący na co dzień w największych i najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Podkreślił, że wyrażenie wdzięczności Bogu poprzez dźwięki, poprzez muzykę, może na Jasnej Górze dokonać się w sposób bardzo mocny. To też podziękowanie za talent, którym Bóg go obdarzył.
Artysta zaznaczył też, że muzyka bardzo zbliża do Boga. – Wielu kompozytorów, tworząc na chwałę Bożą, jak np. Jan Sebastian Bach, wyrażało właśnie poprzez dźwięki wdzięczność Bogu, zawsze to było podyktowane tym, ze komponuje się dla Kogoś, dla Boga, dla Stwórcy, który dał nam życie – mówił Rafał Blechacz w rozmowie z KAI.
Pianista powiedział, że muzyka daje mu przede wszystkim „wielką radość i poczucie dzielenia się z innymi, tym co – jak mi się wydaje – umiem robić najlepiej”. – Kiedy przygotowuję nowe utwory, to mam świadomość, że nie będę grał sam dla siebie w czterech ścianach, ale wejdę na scenę i będę dzielił się pięknem muzyki – opowiadał po jasnogórskim koncercie.
Rafał Blechacz mówił o wielkiej roli rodziców w formowaniu się jego wiary w Boga, to z nimi po raz pierwszy przyjechał na Jasną Górę w wieku 9 lat. Później przyjeżdżał tu na modlitwę przed różnymi ważnymi wydarzeniami w swoim życiu.
Zapytany o to, co jest dla niego w życiu najważniejsze, przyznał, że „Bóg i to, by tak przeżyć życie, być zostać zbawionym, a muzyka tylko ku temu zbliża”.
Rafał Blechacz to obecnie jeden z najlepszych pianistów świata. Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego zagrał w bazylice z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Narodowej. Wykonał: „Koncert fortepianowy f-moll” op. 21 Fryderyka Chopina oraz „Uwerturę symfoniczną” Ignacego Jana Paderewskiego.
Koncert odbył się w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie Drogi do Niepodległości”. Jej organizatorem jest Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości objął nad tym wydarzeniem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.