Lublin: „Msza andyjska” zabrzmiała w w archikatedrze
08 grudnia 2018 | 09:54 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
W piątkowy wieczór w lubelskiej archikatedrze odbył się koncert „Missa Andina” (Msza Andyjska). Monumentalne dzieło peruwiańskiego kompozytora Alejandro Núñez Allauca wykonała Orkiestra Sinfonia Iuventus wraz z chórem i solistami. Wydarzenie miało na celu uczczenie 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Apostolską. Jednym z honorowych patronów koncertu był abp Stanisław Budzik.
Organizatorem wydarzenia było Miasto Lublin, a współorganizatorem lubelska Parafia Archikatedralna. Wśród patronów honorowych znaleźli się m.in. Alberto Efraín Salas Barahona – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocnik Republiki Peru w RP oraz Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Po koncercie, abp Budzik nie krył podziwu dla dzieła peruwiańskiego kompozytora i zdolności młodych muzyków. – Język muzyki, szczególnie tej chrześcijańskiej, jest środkiem wyrazu, który łączy wszystkich ludzi na świecie. Takie samo zadanie ma Kościół, aby gromadzić ludzi wokół tego co piękne i szlachetne – powiedział KAI metropolita lubelski.
Utwór na orkiestrę, chór, solistów i organy skomponował pochodzący z Peru kompozytor, akordeonista i dyrygent Alejandro Núñez Allauca.Koncert w Archikatedrze Lubelskiej jest drugim w Polsce wykonaniem Mszy Andyjskiej.
Dzieło skomponowane w latach 1997-1998 artysta zadedykował św. Janowi Pawłowi II. Partyturę przekazał osobiście Ojcu Świętemu w roku 1999. Kompozytor o swoim dziele napisał: „Komponując Mszę miałem na uwadze, by jak najlepiej wyrazić religijność i duchowości poprzez muzykę”.
„Mszę Andyjską” wykonała pod batutą Marka Wroniszewskiego Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa oraz Chór Mieszany Artos im. Władysława Skoraczewskiego, w towarzystwie solistów: Justyna Stępień – sopran, Dorota Lachowicz – mezzosopran, Rafał Grozdew – tenor, Dominik Opaliński – bas-tenor, Piotr Grinholc – organy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.