Abp Szal do kleryków: sutanna jest ważnym narzędziem ewangelizacji
08 grudnia 2018 | 11:43 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Sutanna jest ważnym narzędziem ewangelizacji – przekonywał abp Adam Szal. W wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył on obrzędowi obłóczyn, czyli wręczenia strojów duchownych 8 klerykom III roku przemyskiego seminarium duchownego.
Metropolita przemyski zaznaczył, że sutanna jest zewnętrznym znakiem tego, „co ma dziać się wewnątrz człowieka”. – To znak zewnętrzny tego, że mamy dalej kroczyć w kierunku świętości – powiedział.
Abp Szal zwrócił uwagę, że „szata duchowna określa nasze powołanie, powołanie do świętości, powołanie do kapłaństwa, czy życia zakonnego. Szata duchowna ma przede wszystkim funkcję ewangelizacyjną” – podkreślił.
Jak stwierdził abp Szal, chodzenie w sutannie ma wymiar ewangelizacyjny. – To zewnętrzny znak mówiący, że są ludzie służący Panu Bogu, dla których droga powołania jest istotna i ten ktoś, kto nosi habit lub sutannę jest powołany – powiedział.
Jego zdaniem w krajach, gdzie zrezygnowano z noszenia sutanny, duchowni nie zyskali ani na popularności, ani nie postąpili w ewangelizacji, „mimo że tłumaczą sobie, że trzeba być jednym z wielu, aby przerabiać to środowisko, w którym się żyje”. – Myślę, że jest to lekkomyślne porzucenie bardzo ważnego narzędzia ewangelizacji. Choć oczywiście istotne jest głoszenie Słowa, sprawowanie sakramentów, ale strój też jest bardzo ważny – podkreślił.
Hierarcha zaznaczył, że – nawet jeśli brzmi to patetycznie – to sutanna i habit są „obroną przed złem”. – Nosząc sutannę, uświadamiamy sobie nasze powołanie – powiedział.
Zgodnie z tradycją Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, klerycy przyjmują sutanny podczas Nieszporów w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku strój duchowny ubrało po raz pierwszy ośmiu kleryków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.