Abp Michalik: fenomenem Radia Fara są ludzie
08 grudnia 2018 | 17:46 | pab | Jarosław Ⓒ Ⓟ
Fenomenem Radia Fara są ludzie – uznał abp Józef Michalik w homilii podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 25-lecia rozgłośni archidiecezji przemyskiej Radio Fara. Z kolei abp Adam Szal, który przewodniczył Eucharystii stwierdził, że wyjątkową specyfiką rozgłośni jest to, że posiada ono trzy współpracujące z sobą studia radiowe w różnych miejscach archidiecezji.
Msza św. sprawowana była w kościele pw. św. Mikołaja w opactwie pobenedyktyńskim w Jarosławiu, gdzie znajduje się najstarsze studio rozgłośni.
Abp Michalik przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który stwierdził, że „nie ma czasu na wstydzenie się Ewangelii, ale trzeba ją głosić na dachach”. – Taką misję podjęło Radio Fara. Początek był tu, w Jarosławiu. Potem się okazało, że nie może ono funkcjonować tylko w jednym miejscu, jeśli chcemy objąć całą diecezję i trzeba było pomyśleć czy warto – mówił.
Emerytowany metropolita przemyski nawiązał do osoby założyciela radia ks. Mariana Rajchla. Jak podkreślił, rozgłośnia wzięła się z „gorliwości kapłana, jego odwagi, wrażliwości na potrzebę głoszenia Ewangelii nowymi środkami”. – Wartość naszego radia jest nie tylko w tym, że ono formuje innych, ale że ono musiało wokół siebie zorganizować ludzi – powiedział.
Hierarcha wyznał, że miał obawy, czy po odejściu ks. Rajchla z kierowania rozgłośnią, znajdą się odpowiednie osoby do kontynuowania tej pracy. – Ale się nie zawiodłem i myślę, że abp Adam się nie zawodzi – powiedział. – Jeśli ludzi się zjednoczą, to rodzi się piękne dzieło – dodał.
Kaznodzieja zwrócił też uwagę na to, że Radio Fara nie ma wpływów z reklam, a mimo wszystko wciąż się rozwija. – Żadne radio diecezjalne w Polsce się tak nie utrzymuje. To jest fenomen, to są ludzie i to są księża. To jest środowisko. Jestem też spokojny o wiarę, jeśli ci ludzie zostaną wierni temu z czego wyrośliśmy – mówił.
Jak podkreślił, wymaga to poświęcenia ze strony księży i świeckich, którzy w większości – oprócz pracy w radiu – mają też inne zajęcia zawodowe.
Abp Adam Szal na zakończenie Mszy św. powiedział, że radio jest otwarte na wszystkie grupy społeczne i wiekowe w diecezji. – Jest jeszcze jedna specyfika warta podkreślenia, myślę, że w panoramie rozgłośni radiowych w naszej ojczyźnie, mianowicie to, że jest to jedność w wielości. To znaczy są trzy studia, które z sobą współpracują. Jest to pewne wyzwanie, ale i dobrodziejstwo, bo poprzez te studia poszerza się możliwość transmisji i kontaktu z bardzo odległymi miejscami archidiecezji przemyskiej – zauważył.
Twórcą Radia Fara jest ks. prałat Marian Rajchel, obecny egzorcysta diecezjalny. Pierwszą audycją była 25 grudnia 1993 r. transmisja pasterski z kościoła NMP Królowej Polski w Jarosławiu. Radio nazywało się wtedy Ave Maria. W kolejnych dniach codziennie transmitowana była Msza św., a z czasem dochodziły transmisje innych nabożeństw, codzienne modlitwy oraz produkcja własnych programów.
W 1997 r. powstało studio w Krośnie, gdzie dyrektorem został ks. Jan Dąbal. W 2001 r. uruchomiono nadawanie w Przemyślu i rozpoczęto integrowanie ich w jedną rozgłośnię. Rozpoczął to zadanie ks. Krzysztof Hassinger, kontynuował ks. Zdzisław Babiarz i ks. Krzysztof Rzepka (2005–2016). Od sierpnia 2016 roku Rozgłośnią kieruje ks. Andrzej Bienia.
Rozgłośnia utrzymuje się tylko z ofiar, a większość pracowników to wolontariusze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.