Gorzów Wlkp.: obchody 37. rocznicy stanu wojennego
14 grudnia 2018 | 08:44 | wm | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w kościele św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim, poświęceniem repliki sztandaru „Solidarności” gorzowskiej Elektrociepłowni oraz złożeniem kwiatów pod Białym Krzyżem przy katedrze uczczono w Gorzowie Wlkp. 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
W samo południe ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński poświęcił na terenie zakładu replikę sztandaru gorzowskiej Elektrociepłowni. Oryginalny sztandar święcony był w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. w dniu wprowadzenia stanu wojennego.
Wieczorem w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki odprawiona została Msza św. W Eucharystii uczestniczyli mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem. Była także delegacja „Solidarności” z wyświęconą repliką sztandaru.
Homilię wygłosił ks. Andrzej Szkudlarek, który w stanie wojennym odwiedzał i wspierał duchowo osoby internowane. – To było wypowiedzenie wojny narodowi. Władza komunistyczna poczuła się zagrożona, a Polacy zjednoczyli się w wielkim ruchu „Solidarności”, wielkim, bo prawie 10. milionowym ruchu wielkiej konfederacji wolnych Polaków – powiedział kapłan.
Wiele miejsca w kazaniu poświęcił duchowny papieżowi Polakowi. – Był także głos z Watykanu polskiego patrioty św. Jana Pawła II jego niezapomniane audiencje łączące duchowo i podtrzymujące w mocy wytrwania cały naród Polski. To on dopominał się o niezbywalne prawo narodu do wolności, do bycia suwerennym państwem – przypominał ks. Szkudlarek, który podkreślił znaczenie wszystkich kapłanów w tamtym czasie w różnych częściach naszego kraju, wspominając św. ks. Jerzego Popiełuszkę, a w Gorzowie, śp. kapelana „Solidarności” ks. Witolda Andrzejewskiego, którego postument stanął w tym roku obok gorzowskiej fary.
– Dziś w 2018 r. przeżywając setną rocznicę odzyskania niepodległości i 37. rocznicę wojny z narodem możemy siebie zapytać czy posłuchaliśmy papieża Polaka i czy chcemy go słuchać? – powiedział ks. Szkudlarek.
Po zakończonej Mszy św. pochód przeszedł na plac katedralny, gdzie przy remontowanej po pożarze katedrze stoi Biały Krzyż „Solidarności”, tam delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.
W tym dniu wieczorem w oknach Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego zostały zapalone światełka dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń stanu wojennego. Był to element społeczno-edukacyjnej akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.
W czasie stanu wojennego, który trwał do 22 lipca 1983 r. zginęło wg różnych szacunków nawet ponad stu osób. Internowanych zostało ponad 10 tysięcy osób. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie Solidarności lub przynależność do związku, tysiące zostało pobitych i niesłusznie skazanych na kary więzienia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.