Abp Skworc: Każdy musi podjąć właściwe zadanie, by przygotować drogę Panu
16 grudnia 2018 | 10:16 | ks.sk | Katowice Ⓒ Ⓟ
Metropolita katowicki spotkał się z nauczycielami akademickimi oraz pracownikami naukowymi w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Podczas wygłoszonej homilii zachęcał ich do podjęcia właściwych sobie zadań, by „przygotować drogę Panu”.
Abp Skworc odpowiadając na pytanie: co ma czynić nauczyciel akademicki, pracownik naukowy podczas adwentowego czasu oczekiwania wskazał, że przede wszystkim należy słuchać Jezusa. – Jego wskazania są proste: czyń dobro, tam gdzie jesteś; nie licz tylko na własne siły – pozwól się ochrzcić Duchem Świętym; przyjmij Jego pomoc i Jego ogień! Jego dary i charyzmaty! – mówił do zebranych w kaplicy śląskiego seminarium.
Arcybiskup powtórzył pytanie, które stawiano św. Janowi: „Cóż mamy czynić”?. – Należy wrócić do Boga, który przychodzi, jest mocniejszy od wszelkich bożków i ideologii, i ma moc przywrócić nam pokój serca, dać radość, obdarzyć zbawieniem – mówił. Podkreślił również, że ważniejsze jest inne pytanie „Dlaczego czynię to, co robię?”. – Nie jest ważne, co czynimy: czy hodujemy róże, czy zamiatamy, czy pracujemy pod ziemią, czy mamy wykłady na wyższych uczelniach… Ważny, a nawet decydujący, jest motyw… czy z miłości do człowieka, do Boga, z powołania, z poczucia misji właśnie czy z miłości do siebie…? – pytał arcybiskup.
Przywołał także nauczanie papieża Benedykta XVI, który stanowczo stwierdzał, że „istnieje patologia rozumu całkowicie oderwanego od Boga”. – Płynie owa choroba z oderwania od Boga i na oderwaniu od Boga polega – mówił metropolita katowicki.
Przypomniał zebranym w seminaryjnej kaplicy, że „wyruszenie w drogę w świecie badań, kształcenia i wychowania oznacza zgodę na współdziałanie z Prawdą, która wyzwala z ciasnego spojrzenia na rzeczywistość i otwiera niezmierzone horyzonty filozoficzne i religijne”.
Przed Eucharystią konferencję pt. „O duchowym pożytku poszukiwania prawdy” skierował do nauczycieli akademickich ks. dr hab. Jacek Kempa. Zastanawiał się w niej m.in. nad cechami współczesnej nauki. Zauważył, że jedną z nich jest jej złożoność, wzajemne przenikanie się nauk. Inną cechą jest skrócenie czasu między badaniami a ich zastosowaniem. Wskazał, że w tym kontekście pojawia się postulat o moralność działań naukowych, z obawą o nieetyczne zastosowanie badań.
Ks. Kempa przywołał także nauczanie zawarte w encyklice „Laudato si’” papieża Franciszka. Zauważył, że Ojciec święty nobilituje specyficznie antropocentryczny nurt teologii. Przypomniał, że był on już obecny w teologii i ma w niej uprawnione miejsce.
Prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach podczas wygłoszonej konferencji wskazał także, iż teza o tym, że „wszystko jest ze sobą połączone” pozwala na rozbudzenie teologicznej wrażliwości na świat.
Dzień Skupienia nauczycieli akademickich oraz pracowników świata nauki odbywa się w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym corocznie w wigilię III niedzieli Adwentu. Gromadzi na konferencji, Eucharystii oraz wspólnym spotkaniu przy stole pracowników wyższych uczelni z terenu Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.