Lublin: spotkanie opłatkowe Fundacji Jana Pawła II
16 grudnia 2018 | 12:35 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Nie ma innej drogi do nawrócenia człowieka jak tylko miłość – powiedział bp Wiesław Lechowicz. Tarnowski biskup pomocniczy przewodniczył Eucharystii z okazji spotkania opłatkowego lubelskich stypendystów Fundacji Jana Pawła II.
W homilii bp Lechowicz mówił o znaczeniu powołania prorockiego w Starym Testamencie. Zauważył, że również w obecnych czasach Bóg powołuje ludzi, którzy przygotowują świat na Jego przyjście. – Takim kimś był Jan Paweł II, bo był blisko Boga i blisko drugiego człowieka. W jednym ze swoich wierszy pisał, że trwa w przyjaźni z Bogiem w „wielkim uścisku”, w takim, jakim trwają ludzie zakochani – powiedział biskup.
Hierarcha przytoczył zgromadzonym opowieść o wyrzutach sumienia, jakie miał Jan Paweł II, gdy uświadomił sobie, że nie poświęcił wystarczająco dużo uwagi żonie jednego z odwiedzających go głów państw. – Tak może postępować tylko człowiek, który jest jak ogień. Płonie miłością do Boga i do drugiego człowieka. Nie ma innej, prostszej drogi do nawrócenia człowieka jak tylko miłość – głosił Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Biskup tarnowski wezwał młodzież do podjęcia posługi prorockiej, do bycia znakiem obecności Boga w świecie. – Jeżeli chcecie zapłonąć miłością, musicie podejść do ogniska. A ono goreje tutaj, na ołtarzu, podczas każdej Eucharystii. Nie ma bardziej intymnej relacji niż ta, która się dokonuje w Komunii Św. Niech Chrystus zjednoczy was ze sobą, ale też będzie przykładem bycia dla innych – mówił bp Lechowicz.
We Mszy świętej wzięli też udział abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski oraz ks. prof. Andrzej Kiciński-prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po liturgii stypendyści papieskiej fundacji podzielili się opłatkiem oraz wzięli udział w agapie.
Program stypendialny Fundacji Jana Pawła II jest skierowany do studentów i doktorantów z krajów byłego Związku Sowieckiego studiujących na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W obecnym roku akademickim przyznano 145 stypendiów, z czego ponad 100 studentów studiuje dziennie w Lublinie. Pochodzą z Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu, Rosji i Łotwy. Celem programu jest stworzenie w tych krajach elity intelektualnej kierującej się nauczaniem Jana Pawła II.
Lubelski Dom Fundacji powstał w latach 1992 – 1994. Aktu poświęcenia budynku dokonał ks. abp Szczepan Wesoły, ówczesny Przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji. W akademiku znajduje się kaplica, biuro dyrektora i sekretariat, aula oraz pokoje, w których mieszkają stypendyści. Od początku istnienia, Domem opiekują się księża sercanie. Obecnym dyrektorem jest ks. Jan Strzałka SCJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.