Mikołów: przedświąteczne spotkanie wyższych przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych
17 grudnia 2018 | 22:04 | ks. sk | Mikołów Ⓒ Ⓟ
W Domu Generalnym Sióstr Boromeuszek w Mikołowie miało miejsce spotkanie przedświąteczne Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Wzięli w nim udział abp Wiktor Skworc i bp Adam Wodarczyk.
Podczas wspólnie odmówionych nieszporów metropolita katowicki w homilii przypomniał o trzech filarach życia zakonnego. Zaliczył do nich: modlitwę, ubóstwo oraz cierpliwość.
– Modlić się to powracać zawsze do pierwszego powołania, do spotkania z Panem, który zaprosił osobę konsekrowaną do pozostawienia wszystkiego – rodziny, kariery – aby być blisko Niego – mówił abp Skworc.
Mówiąc o ubóstwie, nawiązał do osoby św. Ignacego, założyciela jezuitów. Zauważył, że nazywa on ubóstwo matką oraz murem, który chroni przed światowością. – Zachowując ubóstwo, unika się innych pokus, takich jak próżność i pycha, które sprawiają, że odchodzi się od konsekracji zakonnej do zakonnej światowości – stwierdził.
– Cnota cierpliwości u osób zakonnych to zarówno małe gesty znoszenia się nawzajem, jak i prawdziwe poświęcenie się w powołaniu; bez cierpliwości życie zakonne nie może się zachować; będzie połowiczne – zaznaczył abp Skworc.
Metropolita katowicki odniósł się także do przeżywanego Adwentu, który wchodzi w swoją drugą część. Przywołał tekst antyfon większych, które pojawiają się w liturgii. Przypomniał, że „każą na chwilę przystanąć i zastanowić się, czy jesteśmy gotowi przyjąć Dziecię narodzone w Betlejem”.
Siostry zasiadły także do wspólnego wigilijnego stołu. Wcześniej była okazja do złożenia sobie świątecznych życzeń oraz przełamania się opłatkiem.
Spotkanie przedświąteczne Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych jest wieloletnią tradycją w archidiecezji katowickiej. Siostry spotykają się wówczas z biskupem w jednym z pięciu domów prowincjalnych poszczególnych zgromadzeń.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.