Wigilia bez granic na Uniwersytecie Opolskim
20 grudnia 2018 | 01:40 | uni.opole.pl/maj | Opole Ⓒ Ⓟ
Ok 200 studentów z różnych krajów uczestniczyło w organizowanym po raz pierwszy w Opolu spotkaniu opłatkowym dla studentów-obcokrajowców. Odbyło się ono 17 grudnia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego z inicjatywy bp. Andrzeja Czai.
Młodzi ludzie uczący się na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej reprezentowali wiele krajów, m.in. Ukraine, Białoruś ale też Indie, Chiny, Kazachstan, Turcję czy Azerbejdżan. Słuchali kolęd i świątecznych piosenek w wykonaniu chóru Politechniki Opolskiej. Próbowali polskich świątecznych specjałów – barszcz z uszkami, paszteciki z kapustą i grzybami czy ciasta szybko zniknęły z suto zastawionych stołów. Prezentowali też folklor swoich krajów. Uczestnicy spotkania mogli m.in. zobaczyć taniec hinduski i ukraiński, czy posłuchać występów wokalnych.
Do zgromadzonych na sali młodych ludzi zwrócił się prorektor UO ds. nauki i finansów prof. Janusz Słodczyk. – Jestem szczęśliwy, że mogę być tu dziś z wami. Jako uczelnia staramy się prowadzić jak najszerszą współpracę międzynarodową, czego efektem jest wasza tu dziś obecność. Życzę wam wszystkim wesołych świąt i spełnienia planów. Z życzeniami dla cudzoziemskich studentów wystąpili także prof. Krzysztof Malik, prorektor PO, oraz konsul honorowy Ukrainy w Opolu i przedstawiciel konsulatu Niemiec.
Przemawiał także bp Andrzej Czaja, który w krótkich słowach wyjaśnił, na czym polega istota świąt Bożego Narodzenia – świąt najbardziej radosnych, świąt radości, pojednania. – Wierzymy, że Bóg zstępuje do nas nie w chwale, w potędze, w sile, ale jako dziecko, które przychodzi na świat w ubóstwie i chłodzie – mówił. – Dziecko, które rodzi się w stajence – miejscu nazywanym przez odwiedzających Dzieciątko mędrców ze Wschodu domem. Dla nas, chrześcijan, to znak, że dom jest wszędzie tam, gdzie są ludzie darzący się wzajemną miłością i szacunkiem.
Bp Czaja dodał także, że symbolem tej miłości, szacunku i jedności jest zwyczaj łamania się opłatkiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.