Grekokatolicy przygotowali przewodnik przed wyborami prezydenckimi
20 grudnia 2018 | 11:51 | kg (KAI) / pz | Kijów Ⓒ Ⓟ
Przewodnik – moralny drogowskaz dla wyborców przed przyszłorocznym głosowaniem na prezydenta Ukrainy – przygotowali tamtejsi grekokatolicy. Główne jego założenia przedstawił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk 18 grudnia na kolejnym Narodowym Forum „Transformacja Ukrainy” w Kijowie.
Mówca przypomniał, że pod koniec września odbył się Wszechukraiński Zjazd Świeckich UKGK, a w centrum uwagi aktywnych świeckich oraz ich ruchów, stowarzyszeń i wspólnot leży idea przeobrażenia kraju. Podsumowując obrady zaproponowano wówczas opracowanie przewodnika wyborców, aby w imieniu Kościoła można było dostarczyć ludziom drogowskazy moralne, ułatwiające orientację w różnych programach politycznych, które usłyszą oni w czasie zbliżających się prezydenckich a następnie parlamentarnych kampanii wyborczych.
Według arcybiskupa świeccy sami opracowali dekalog polityka ukraińskiego, zgodnie z którym będą oni dokonywać świadomego i odpowiedzialnego wyboru, gdy w następnym roku pójdą głosować na prezydenta. Przedstawiając główne założenia przewodnika wyborczego, hierarcha oświadczył: „Przede wszystkim za bardzo ważną podstawę moralną Ukrainy europejskiej, którą chcemy wspólnie zbudować, świeccy uznali wymóg obrony życia ludzkiego od poczęcia po naturalną śmierć”.
Kolejne wymogi to obrona – godności ludzkiej, gdyż jest to kamień węgielny społecznego nauczania Kościoła i obrona wartości rodzinnych w państwie, „Bardzo ważne jest też przyjrzenie się kandydatom na posłów – co ich ciągnie do polityki, dlaczego dążą do władzy” – tłumaczył dalej abp Szewczuk. Dodał, że „jeśli ktoś prze do władzy, aby panować, a nie służyć, to takiego polityka i takiej partii politycznej nasi ludzie nie będą popierać”.
Na zakończenie swego przemówienia na Forum zwierzchnik UKGK życzył, aby wymiana myśli na nim przeszła ze szczebla określonych idei do modeli ich wcielenia w życie. Chodzi o to, „aby spełniła ona te zadania, które postawiono na początku naszych spotkań, a więc sporządzenia ogólnonarodowego planu rozwoju naszego państwa i budowy jego wzorca europejskiego” – wyjaśnił mówca. I dodał: „Każdy, kto chce być wybranym przez nasz naród, winien wziąć na siebie odpowiedzialność za wcielanie w życie tego planu, będącego marzeniem każdego Ukraińca”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.