Harcerze wręczyli biskupowi polowemu Betlejemskie Światło Pokoju
21 grudnia 2018 | 09:28 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wczoraj wieczorem podczas Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego harcerze z ZHP przekazali na ręce biskupa polowego Józefa Guzdka Betlejemskie Światło Pokoju. Bp Guzdek pełni z ramienia Konferencji Episkopatu Polski funkcję Delegata ds. Duszpasterstwa Harcerzy. Po zakończonej Eucharystii w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego odbyło sie spotkanie opłatkowe harcerzy z ZHP, ZHR oraz Skautów Europy.
Zebranych w katedrze polowej powitał p.o. naczelnego kapelana ZHP ks. hm. Wojciech Jurkowski, który przypomniał, że hasłem tegorocznej akcji „Betlejemskie Światło Pokoju” są słowa „Światło, które łączy”. – Dziś to światło połączyło nas tu, w tej katedrze przy tym ołtarzu. Ono przybyło tu aż z Betlejem i chcemy ten kawałek Betlejem tu przynieść i nim się dzielić, bo to światło jest darem, którym trzeba się dzielić – powiedział.
Harcerze, którzy przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju przybyli do katedry z Małopolski i Śląska. Wśród nich obecna była naczelnik ZHP hm. Anna Nowosad. Druhny i druhowie wręczyli zapalony lampion biskupowi polowemu, który umieścił go na ołtarzu obok relikwii bł. dh Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy. Msza św. była sprawowana w intencji wszystkich harcerzy i skautów.
Homilię wygłosił ks. Jan Dohnalik, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa harcerzy. W swoim słowie również nawiązał do hasła tegorocznej akcji. Zachęcił do refleksji nad tymi elementami życia harcerskiego, które są wspólne dla wszystkich druhen i druhów. – Starajmy się docenić i być wdzięcznymi za to, że otrzymaliśmy życie od Mamy i Taty, że wzrastaliśmy w rodzinach. Dziękujmy za to, że nosimy harcerskie i skautowskie mundury, że możemy się za chwilę przełamać opłatkiem jak bracia i siostry, jak przyjaciele z harcerstwa. Dziękujmy za to, że uczymy sie od wielkich naszych poprzedników, z których bł. dh. Stefan Frelichowski jest jednym z najwybitniejszych, tej pracy nad sobą. I wreszcie wzrastajmy w służbie, bo jeśli będziemy służyć to będziemy prawdziwymi harcerzami i to naprawdę nas połączy – zachęcał.
Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego oraz kapelani harcerstwa.
Harcerze po komunii odmówili modlitwę o kanonizację swego patrona oraz odśpiewali „Modlitwę Harcerską”. Bp Guzdek przed błogosławieństwem podkreślił, że człowiek „otrzymał od Boga dziesięć przykazań, zapalił dziesięć świateł”. – Gdy ludzie szli za tymi światłami, byli szczęśliwi i sprawiali, że ci którzy szli z nimi też byli szczęśliwi. Gdy gasło choć jedno z tych świateł „nie zabijaj”, „nie kradnij”, „nie będziesz miał innych Bogów przede mną”, zaczynały się dramaty. Jeżeli człowiek stawiał się na pierwszym miejscu, a tak było w historii, tam rozlewała się krew, śmierć i zniszczenie dotykały Ziemię – powiedział. Podkreślił, że harcerze też strzegą dziesięciu zasad swego prawa harcerskiego. – Jestem przekonany, że dopóki żadne z tych dziesięciu świateł nie zgaśnie, to jest przed wami przyszłość. Jeśli któreś z nich przygaśnie, a potem zgaśnie – przyszłości nie będzie – powiedział. Dodał, że uważnie przygląda się sytuacji w harcerstwie i widzi zarówno rozwój, jak i kryzysy wśród młodzieży noszącej mundury. Wyraził wdzięczność za przyniesione Betlejemskie Światło Pokoju. – Ono nam bardzo wiele mówi, pochodzi od Boga, z miejsca, gdzie narodził się On wśród ludzi i warto pójść za tym światłem po to, aby samemu stać sie światłem, jak bł. dh. Wicek, jak Wasi rodzice, opiekunowie i drużynowi – podkreślił.
Ordynariusz wojskowy rozdał harcerzom różańce, wysłuchał kolęd przygotowanych przez scholę i ustawił się z harcerzami do pamiątkowej fotografii. Po zakończonej Eucharystii w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego odbyło sie spotkanie opłatkowe harcerzy z ZHP, ZHR oraz Skautów Europy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.