Boże Narodzenie w Betlejem
25 grudnia 2018 | 15:30 | ts / pz | Betlejem Ⓒ Ⓟ
Święta Bożego Narodzenia w Ziemi Świętej rozpoczął tradycyjnie przed południem 24 grudnia uroczysty wjazd do Betlejem abp. Pierbattisty Pizzaballi. Do miasta narodzin Jezusa administrator apostolski łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy przyjechał w konwoju aut przez izraelski punkt kontrolny z odległego o 10 kilometrów Starego Miasta w Jerozolimie. Tradycyjnie już abp. Pizzaballa przeszedł ulicami betlejemskiego Starego Miasta witany serdecznie przez zgromadzonych mieszkańców i turystów. Stuosobowa grupa skautów grała na trąbkach i kobzach.
Z Placu Żłóbka zwierzchnik łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w towarzystwie burmistrza Betlejem Antona Salmana, innych polityków oraz przedstawicieli Kościoła przeszedł w procesji na uroczyste nieszpory w położonym obok bazyliki Narodzenia katolickim kościele św. Katarzyny. Bazylika Narodzenia została wzniesiona za czasów cesarza Konstantyna nad grotą, w której – jak mówi tradycja – miał się narodzić Chrystus.
Już od godzin porannych wąskie uliczki betlejemskiej Starówki wypełniły tłumy mieszkańców i turystów z kolorowymi balonikami. Wiele dzieci było przebranych w stroje św. Mikołaja. Przy wejściu do Starego Miasta młodzież muzułmańska i chrześcijańska demonstrowała przeciwko okupacji przez Izrael. Drogę procesji zabezpieczały palestyńskie siły bezpieczeństwa.
W godzinach popołudniowych abp Pizzaballa spotkał się z prezydentem Palestyńczyków Mahmudem Abbasem, który – podobnie jak w latach minionych – uczestniczył następnie w sprawowanej o północy pasterce. Podczas pasterki w kościele św. Katarzyny abp Pizzaballa w tradycyjnym rytuale złożył figurkę Dzieciątka Jezus w miejscu, w którym czczone jest narodzenie Jezusa.
Mimo napiętej sytuacji Betlejem i Ziemia Święta przeżywają najazd pielgrzymów i turystów z całego świata. Według informacji burmistrza Salmana od początku roku do końca listopada Betlejem odwiedziło 1,09 mln osób.
Cieszy się także palestyńska minister turystyki Rola Maayaa, bowiem – według jej informacji – od początku roku znacznie wzrosła liczba gości nocujących w regionie. Hotele nie narzekają na liczbę gości przez cały rok, a w okresie od sierpnia do końca roku wszystkie miejsca są zajęte.
Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na polecenie rzymskiego cesarza Konstantyna kościół został zbudowany w IV wieku nad grotą, w której według tradycji chrześcijańskiej narodził się Chrystus. Znaczną część świątyni zburzyli Samarytanie w czasie buntu w 529 r. Przez wiele lat walczyły o niego armie krzyżowców i muzułmanów.
Kościół odbudowano za panowania cesarza rzymskiego Justyniana ok. 530 r. Krzyżowcy bogato go ozdobili, a z biegiem wieków kościół był odnawiany i rozszerzany o nowe kaplice i klasztory. Nadzór nad Bazyliką Narodzenia sprawują od 1852 r. Kościoły: prawosławny, ormiański i rzymskokatolicki.
Najbardziej czczonym miejscem w kompleksie świątyni jest umieszczona pod prezbiterium Grota Narodzenia. Srebrną, 14-ramienną gwiazdę na białym marmurze posadzki groty, w miejscu, w którym Jezus miał przyjść na świat, umieścili katolicy w 1717 r. Na gwieździe widnieje łaciński napis „Hic de Virginae Maria Jesus Christus natus est” (Tu z Dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus). Grota ma 12 m długości, 3,5 m szerokości i ok. 3 m wysokości. Wisi tam 15 srebrnych lamp oliwnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.