Szopka z figurami cystersów i patriotyczne drzewka
27 grudnia 2018 | 16:12 | dziar | Jędrzejów Ⓒ Ⓟ
W okresie świątecznym do archiopactwa cystersów tłumy jędrzejowian, gości i pielgrzymów przyciąga ok. 60-letnia szopka cysterska, która w tym roku została wzbogacona o figurki pracujących cystersów i choinki w biało – czerwonych barwach z elementami patriotycznymi. Dekoracje nawiązują do jubileuszu 800-lecia przybycia bł. Wincentego Kadłubka do miasta i stulecia niepodległości Polski.
Szopka jest z każdym rokiem rozbudowywana. Tegoroczna składa się z ponad stu elementów, z których część jest ruchoma, np. wiatrak i studnia. Ma ponad siedem metrów wysokości i sześć metrów szerokości. W szopce Świętej Rodzinie towarzyszą Trzej Królowie, pastuszkowie, zwierzęta, jest także młyn i fontanna. Te ostatnie nawiązują do mnisiej pracy, podobnie jak oczko wodne – cystersi zajmowali się hodowlą ryb. Jest także mnich z worami zboża jako żniwiarz oraz zakonnik pracujący przy studni i rozpalający ognisko.
W tym roku hasłem przewodnim cysterskiej szopki są słowa: „Wznieśmy serca – Pan jest z nami”. Jest to największa i najstarsza szopka w powiecie. Jej rozbudowa rozpoczęła się po 1957 roku, kiedy z kaplicy św. Bernarda została przeniesiona do północnego transeptu kościoła.
Z kolei biało-czerwone drzewka choinkowe ozdobiły kaplicę bł. Wincentego Kadłubka w cysterskim klasztorze. Dekoracje przygotowało Stowarzyszenie Jędrzejowska Galeria na Szlaku.
Wszystkie ozdoby zostały wykonane ręcznie. Są to m.in. biało-czerwone bombki z orłem, herbem Jędrzejowa, z wizerunkiem archiopactwa cystersów, czy Muzeum im. Przypkowskich. Są też kotyliony z godłem Polski i oświetlenie w postaci biało-czerwonych lampek Pomysłodawcy chcieli w ten sposób podkreślić dwie ważne rocznice: 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 800-lecie przybycia bł. mistrza Wincentego Kadłubka do Jędrzejowa. Ozdoby zrobione zostały z różnych materiałów.
W Jędrzejowie, wcześniej Brzeźnicy, został założony klasztor cysterski ok. roku 1140, jako pierwsze opactwo w Polsce i filia burgundzkiego klasztoru Morimond. Opactwo to jest obecnie także sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka (1160-1223), który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego i został cystersem w Jędrzejowie. Jest patronem miasta. Obecnie w klasztorze posługuje 20 mnichów, znajduje się przy nim także parafia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.