Podsumowanie Raportu Jasnogórskiego już 6 stycznia
03 stycznia 2019 | 15:38 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
„Raport po raporcie” połączony z rodzinnym kolędowaniem odbędzie się już w najbliższą niedzielę 6 stycznia na Jasnej Górze. Spotkanie stanowić będzie próbę podsumowania debat, które w ramach jubileuszu 1050.rocznicy chrztu Polski w 2016 r. miały miejsce w Sali Rycerskiej. Był to dziewięciomiesięczny cykl dysput z udziałem przedstawicieli różnych dziedzin życia społecznego nad programem zawartym w Ślubach Jasnogórskich Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.
Debaty zwane „Raport jasnogórski 2016” stanowiły niejako narodowe przygotowanie do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i ponownego zawierzenia Maryi, którego Polacy dokonali 3 maja 2016 r. a potem potwierdzili w obecności papieża Franciszka. Tematami rozmów paulini uczynili hasła zaczerpnięte z dziewięcioletniej nowenny przed rokiem 1966, kiedy to Kościół w Polsce i cały naród przygotowywał się do Millenium chrztu.
Kard. Stefan Wyszyński duszpasterskim programem na dziewięć lat, tak zwanej Wielkiej Nowenny, uczynił treść Ślubów Jasnogórskich z 1956 r. Pragnął, aby program Ślubów wszedł w codzienne życie Polaków wobec nieustającej walki przeciwko Bogu i Kościołowi. W konkretnych tematach obejmował on: obronę wiary pod hasłem: „Wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom”, życie w łasce uświęcającej „Naród wierny łasce”, obronę życia, zwłaszcza dzieci nienarodzonych „Życie jest światłością ludzi”, wierność małżeńską „Małżeństwo – sakrament wielki w Kościele”, rodzinę katolicką „Rodzina Bogiem silna”, młodych „Młodzież wierna Chrystusowi”, miłość i sprawiedliwość społeczną „Abyście się społecznie miłowali”, walkę z wadami narodowymi „Nowy człowiek w Chrystusie” i cześć do Matki Najświętszej „Weź w opiekę Naród cały”.
Cały ten program miał cele moralne i społeczne. Chodziło o odnowę ducha Narodu i to w tych punktach, które były najbardziej zagrożone w życiu Polaków. Był to program wyrywający Polaków z wewnętrznej apatii spowodowanej latami wojny i okupacji, program, który Prymas Polski często przedstawiał w swoich wypowiedziach.
Do tego właśnie programu nawiązywała dziewięciomiesięczna modlitwa i dysputa jasnogórska. Była próbą podjęcia refleksji nad jego aktualnością w życiu Polaków i w Kościele XXI wieku. W ten sposób powstał Raport Jasnogórski, który zawarty jest w publikacji. Jej prezentacja odbędzie właśnie 6 stycznia.
Dyskutanci ze świata Kościoła, nauki i kultury, prowadzeni przez red. Jana Pospieszalskiego spotykali na Jasnej Górze w obecności widowni i zaproszonych gości. Dyskusje były rejestrowane i udostępniane szerokiemu gronu odbiorców poprzez Internet, stacje radiowe i telewizyjne. Każde spotkanie poprzedzone było Mszą św. w kaplicy Matki Bożej w intencjach Ojczyzny i wypełnienia Jasnogórskich Ślubów Narodu. Kończyło się Apelem Jasnogórskim.
O. Mariusz Tabulski, dyrektor Instytutu Maryjnego na Jasnej Górze i definitor Zakonu Paulinów, jeden z organizatorów Raportu podkreśla, że wszystkie raportowe dyskusje pokazały aktualność Ślubów Jasnogórskich jako programu dla Polski, który wciąż jest wielkim zadaniem dla kolejnych pokoleń Polaków.
– Chcemy powiedzieć, że Raport 2016 jest wciąż przed nami, bo jest to rodzaj światła na najbliższy czas. Śluby są jak znaki ustawione na drodze, z którymi czujemy się bezpieczni – zauważył i dodał, że „tak jak mówił Prymas Wyszyński my nie możemy być mniej Maryjni”. Wyjaśnił, że chodzi o podążanie maryjną drogą tzn. życie, jak Ona, w konkretnej rzeczywistości z Jej duchowością i pokorą. – Matka Boża była bardzo mocno zaangażowana w życie Jezusa, w życie rodzinne. To nie może być tak, że idziemy do kościoła, przyjeżdżamy na Jasną Górę i nic w nas się nie zmienia. To jest nasza mała droga z Jej wytrwałością i tylko dzięki temu możemy przetrwać największe nawet dramaty osobiste czy społeczne, co pokazała już nie raz nasza historia – powiedział o. Tabulski.
Prezentacja książki „Raport 2016” połączona będzie ze świątecznym kolędowaniem z rodziną Cudzichów. W Sali Papieskiej zabrzmią tradycyjne wykonania kolęd połączone z góralskimi brzmieniami. „Kolędy Cudzichów” to rodzinny projekt muzyczny braci Mateusza, Kamila, Piotra i Jakuba oraz Agnieszki Cudzich, wokalistki, jednej z czołowych postaci sceny muzyki chrześcijańskiej. Bracia Cudzichowie są synami Roberta Cudzicha, gitarzysty i współzałożyciela zespołu New Life’M, inicjatywy Strefy Chwały- spotkań ludzi Nowej Kultury.
Wszyscy muzycy są profesjonalistami i brali udział w poważnych wydarzeniach w kraju i poza jego granicami. Do swojego projektu zaprosili znaczących w Polsce artystów, a na stałe wraz z Agnieszką Cudzich kolędy wykonuje Darek Mucha, góral z Pyzówki, który swoim góralskim śpiewem nadaje współczesnym brzmieniom i aranżacjom oryginalnej wymowy i świadczy o tym skąd zespół pochodzi i czerpie inspiracje.
Spotkanie rozpocznie się w niedzielę, 6 stycznia o godz. 19.00 w Sali Papieskiej. Wstęp wolny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.