25. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek
07 stycznia 2019 | 20:04 | jc / pz | Będzin Ⓒ Ⓟ
25. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika – w tym roku pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy – rozpocznie się 10 stycznia 2019 r. To już 25 lat, odkąd w Będzinie odbywa się największy kolędowy przegląd w Polsce. Najpiękniejsze kolędy i pastorałki, najlepsi wykonawcy z kraju i zagranicy znów zagwarantują szczery uśmiech i wiele wzruszeń.
Od czwartku do soboty (czwartek i piątek od 9.00 do 20.30, w sobotę od 9.00 do 17.00) w Państwowej Szkole Muzycznej przy ul. Sportowej będą odbywały się przesłuchania finałowe 139 najlepszych zespołów i solistów spośród 1625, którzy w grudniu startowali w odbywających się w Polsce i za granicą eliminacjach.
„Na naszej scenie przez 3 dni będzie można usłyszeć 346 kolęd i pastorałek – tych tradycyjnych polskich, które tak lubimy śpiewać, jak i kompozycji nowoczesnych i zagranicznych – wszystko w różnorakich aranżacjach, bowiem uczestnicy co roku zaskakują nas swoimi pomysłami i poziomem. Śpiewać będą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, chóry i młodzieżowe kapele, soliści i grupy wokalne” – mówi rzecznik Festiwalu, Jarosław Ciszek.
Występy wykonawców oceniać będzie jury, w skład którego wchodzą prof. dr hab. Benedykt Odya (przewodniczący, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) oraz prof. dr hab. Teresa Krasowska (Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu i adiunkt Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie) i ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach). Wybitni eksperci z branży muzycznej wyłonią zwycięzców poszczególnych kategorii oraz zdobywców tej wyjątkowej nagrody – Grand Prix Festiwalu, która w tym roku wynosi aż 10 tysięcy złotych i została ufundowana przez Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.
Podsumowaniem tej edycji, ale i dotychczasowej historii Festiwalu będzie spektakularny jubileuszowy Koncert Galowy, który w niedzielę, 13 stycznia, o godzinie 16.00 odbędzie się w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka (ul. bpa Adama Śmigielskiego 2). Jego reżyserem jest Dariusz Wiktorowicz, który zabierze widzów w nostalgiczną i dowcipną podróż w czasie. Najciekawsze wykonania tej edycji wzbogacą przygotowane z festiwalowych archiwaliów filmy oraz występy laureatów z poprzednich lat. Bogata oprawa artystyczna koncertu gwarantuje niezapomniane przeżycia.
Wstęp na całość przesłuchań i Koncert Galowy jest wolny i otwarty dla wszystkich melomanów. Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału organizatorzy we współpracy z Fundacją Warsztat Wiedzy przygotowali transmisję całości przesłuchań i koncertu na żywo stronie internetowej www.mfkip.pl
Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Polska Spółka Gazownictwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.