„Ostra jazda” po Kościele
13 stycznia 2019 | 03:00 | Marcin Przeciszewski | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Ostatnie tygodnie charakteryzuje „ostra jazda” po Kościele. Film „Kler” spowodował nie tyle osłabienie wiary katolików – badania tego nie potwierdzają – ile przełamanie barier w publicznym dezawuowaniu jego autorytetu. W ślad za tym środowiska lewicy starają się zburzyć stabilny dotąd model obecności Kościołów w polskim systemie prawnym i w przestrzeni publicznej. W ten sposób usiłują wypłynąć w rozpoczynającej się kampanii wyborczej.
Dowodem na to jest projekt ustawy o świeckim państwie, ogłoszony przez Stowarzyszenie Inicjatywa Polska. Zakłada on m.in. zaprzestanie finansowania lekcji religii ze środków publicznych, wzmocnienie „neutralności światopoglądowej” systemu edukacji, likwidację Funduszu Kościelnego oraz powołanie państwowo-kościelno-ateistycznej komisji wspólnej. Zaproponowane rozwiązania są niezgodne z Konstytucją RP i z umowami międzynarodowymi (konkordatem). Odbiegają ponadto od współczesnych standardów w relacjach państwo-Kościół w większości krajów europejskich.
Polski system, oparty na zasadzie „autonomii i niezależności” państwa i Kościoła, przy jednoczesnej możliwości ich współpracy na rzecz dobra wspólnego, jest jednym z najlepszych w Europie. Stanowi złoty środek między francuską „laïcité”, opartą na radykalnej separacji Kościoła, a państwami wyznaniowymi z terenów prawosławnych. Nasz system zapewnia pełną realizację zasady wolności sumienia i religii, a przy tym nikomu nic nie narzuca. Szanuje również przekonania ateistyczne. Wartość tego modelu docenili postkomuniści z Aleksandrem Kwaśniewskim czy Leszkiem Millerem, gdyż gwarantował on pokój społeczny w Polsce.
Obecna lewica – w opozycji do konstytucyjnej „bezstronności państwa w kwestiach światopoglądowych i religijnych” – proponuje tzw. neutralność światopoglądową. Nie ma ona nic wspólnego z właściwą neutralnością, gdyż oznacza zepchnięcie elementów religijnych do sfery prywatnej bądź kościelnej. Byłoby to naruszeniem elementarnych praw i wolności człowieka. Pozostawałoby również w sprzeczności z wielowiekowym dziedzictwem Rzeczypospolitej, opartym na zasadzie tolerancji i harmonijnego współistnienia tego co świeckie, i tego, co religijne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.