Indyjska Konferencja Biskupów ma nowego przewodniczącego
14 stycznia 2019 | 19:51 | ts (KAI) | Mahabalipuram Ⓒ Ⓟ
Konferencja Biskupów Indii wybrała nowego przewodniczącego. Następcą 74-letniego kard. Oswalda Graciasa został abp Filipe Neri do Rosario Ferrao, dotychczasowy metropolita Goa. Kard. Grazias, kierujący wcześniej archidiecezją Bombaju, stał na czele katolickiego episkopatu Indii od 2013 r. Zebranie plenarne Konferencji Biskupów (CCBI), skupiającej 143 hierarchów ze 132 diecezji Indii, obraduje do 14 stycznia w Mahabalipuram na południu Indii.
Abp Ferrao był od 1993 biskupem pomocniczym diecezji Goa w stanie Panadżi, a od 2004 – arcybiskupem, któremu przysługiwał honorowy tytuł „prymasa Wschodu” i „patriarchy Indii Wschodnich”. W latach 2011-2017 był wiceprzewodniczącym Konferencji Biskupów Indii. Jego poprzednik kard. Gracias, jako przedstawiciel Azji, jest członkiem powołanej przez papieża Franciszka Komisji Kardynałów ds. reformy Kurii Rzymskiej (K9).
Wśród ok. 28 mln chrześcijan w Indiach jest ok. 20 mln katolików. Większość z nich to katolicy łacińscy, są też wyznawcy Kościoła syro-malankarskiego (ok. 300 tys.), a także syro-malabarskiego (ok. trzech milionów wiernych). Abp Ferrao był także wiceprzewodniczącym Indyjskiej Konferencji Biskupów CBCI, którą – mimo pewnych wewnętrznych różnic – stanowią biskupi łacińscy, syro-malabarscy i syro-malankarscy.
Diecezje obrządku łacińskiego powstawały dzięki misjom zachodnim od XV wieku. Związane unią z Rzymem Kościoły syro-malankarski i syro-malabarski mają swoje korzenie w misji Tomasza Apostoła w I wieku. W wielu miastach, zwłaszcza na południu Indii, swoje siedziby biskupie mają wszystkie trzy gałęzie Kościoła. Wśród ok. 1,3 mld mieszkańców Indii chrześcijanie są niewielką mniejszością i stanowią jedynie dwa procent społeczeństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.